Se incarca...

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

 

PROGRAMUL CONCURSULUI INTERNATIONAL”GEORGE ENESCU”

Bucureşti, România 3 – 25 septembrie 2016

Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României

Preşedinte de Onoare: ZUBIN MEHTA

Director artistic: VLADIMIR JUROWSKI

Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii

Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune şi Societatea Română de Televiziune

Organizator: ARTEXIM

 

Abonamentele și biletele pentru Concursul Enescu se vor pune în vânzare in data de 7 martie, prin rețeaua Eventim (www.eventim.ro și prin punctele de vânzare), astfel:

1. Bilete pentru cele 6 recitaluri extraordinare, finale (3 concerte) și gala de deschidere (biletele se achiziționează separat, pentru fiecare eveniment în parte).
 
Categoria I - 50 lei
Categoria II - 40 lei
 
2. Bilete pentru Etapa III a Concursului Enescu, care cuprinde recitaluri ale artiștilor înscriși în concurs (biletele se achiziționează separat, pentru fiecare dintre cele 3 zile de concerte din Etapa III). 
 
Categoria I - 50 lei
Categoria II - 40 lei
 
3. Bilet unic cu acces la Etapa II a Concursului Enescu, care cuprinde recitaluri ale artiștilor înscriși în concurs ce se întind de-a lungul a șase zile de Concurs (biletul unic permite accesul la TOATE evenimentele din cadrul Etapei a II-a).
Categoria I - 25 lei
Categoria II - 20 lei
 
4. Abonament cu acces la toate evenimentele din cadrul Concursului Enescu – permite accesul la recitalurile extraordinare, finale, gala de deschidere, Etapa III și Etapa II.
 
Categoria I - 400 lei
Categoria II - 300 lei
 
5. Participarea la Etapa I a Concursului, care are loc la Unviersitatea de Muzică București, este gratuită.



 

EVENIMENTUL

 

Sâmbătă 3 Septembrie

Ateneul Român

Ora  19.00

Gala de deschidere a Concursului

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii “George Enescu”
Dirijor: HORIA ANDREESCU

Solişti:

ANNA TIFU (vioară) – laureată a Concursului Internațional “George Enescu”, ediția 2007

VALENTIN RĂDUȚIU (violoncel) – laureat al Concursului Internațional “George Enescu”, ediția 2011

MIHAI RITIVOIU (pian) – laureat al Concursului Internațional “George Enescu”, ediția 2011

Program:

Beethoven – Triplul Concert pentru pian, vioară şi violoncel în Do Major op. 56

Sebastian Androne – Tektonum (premiul I al secțiunii Compoziție, Concursul Internațional “George

Enescu”,  ediția 2014)

Respighi – Poemul Simfonic “Pini di Roma”

Duminică 4 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30 -   Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Violoncel

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

16.00 – 20.00 - Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Violoncel

Luni 5 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30  - Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Violoncel

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

16.00 – 20.00 - Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Violoncel

Marți 6 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Violoncel

Miercuri 7 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

Orele  19.00

Recital DAVID GERINGAS

– membru al juriului Concursului Internațional “George Enescu”secţiunea Violoncel,  ediția 2016 

JAN FONTAIN (pian)

Program:

Szymanowski – Sonata nr. 9, versiune pentru violoncel și pian

Laks - Sonată (1932)

Brahms – Sonata nr. 2 pentru violoncel în Fa Major op. 99

Joi  8 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00  - Etapa a II-a a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Violoncel

Vineri 9 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00  - Etapa a II-a a Concursului Internațional “George Enescu” – secțiunea Violoncel

 

 

Sambata 10 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”–  secțiunea Vioară

 

Sambata 10 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

19.00

Recital EUN-SUN HONG 

– câştigătoarea Concursului Internațional “George Enescu”secțiunea Violoncel, ediția 2014

THOMAS HOPPE  (pian) – câştigător al premiului pentru cel mai bun acompaniator din cadrul

Concursului ”George Enescu” – ediția 2014 – secțiunea violoncel

Program:

Schumann – "5 Stücke im Volkston" pentru violoncel și pian op. 102

Poulenc – Sonata pentru violoncel și pian FP 143

Enescu – Sonata pentru violoncel nr. 2 în Do Major op. 26

Duminică  11 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Vioară

 

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

16.00 – 20.00

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Vioară

Duminică  11 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00 – 21.30

Etapa a III-a a Concursului Internațional “George Enescu” (recital) – secțiunea Violoncel

Luni  12 Septembrie

Sala “George Enescu”  a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”–  secțiunea Vioară

 

Marți  13 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

18.00 – 21.30

Finala cu orchestră a Concursului Internațional George Enescu  – secțiunea Violoncel

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii « George Enescu »
Dirijor: ALEX BLOCH

Miercuri 14 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

Orele  16.00

Etapa a II-a a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Vioară

 

Joi  15 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00

Etapa a II-a a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Vioară

 

Vineri  16 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Pian

Vineri  16 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

16.00 – 20.00

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”–  secțiunea Pian

Sala Mare a Ateneului Român

19.00

Recital FLORIN CROITORU

  – membru al juriului Concursului Internațional “George Enescu”secţiunea Vioară, ediția 2016 

            VERONA MAIER (pian)

Program:

Kreisler – Praeludium and Allegro

Kreisler – Rondino, on a theme by Beethoven

Kreisler – March of the Toy Soldiers

Gluck/Kreisler – Melody

Kreisler – Polichinelle

Korsakov/Kreisler – Hymn to the Sun, din opera "Le coq d’or"

Friml/Kreisler – La danse des demoiselles, op. 48

Kreisler – The Old Refrain

Poldini/Kreisler – Poupée valsante (Dancing Doll)

Heuberger/Kreisler – Midnight Bells, Viennese Melody from "Der Opernball"

Kreisler – Tambourin chinois, op. 3

Lehar/Kreisler – Serenade, din opereta "Frasquita"

Kreisler – Syncopation

            Korsakov/Kreisler – Song of India, din opera "Sadko"

            Kreisler – Marche miniature viennoise

            Scott/Kreisler – Lotus Land, op. 47, nr. 1

Kreisler – Liebesfreud

Kreisler – Caprice viennois, op. 2

Kreisler – Liebeslied

De Falla/Kreisler – Danse espagnole din "La vida breve"

Sambata 17 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”–  secțiunea Pian

 

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

16.00 – 20.00

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”–  secțiunea Pian

Sambata 17 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00 – 21.30

Etapa a III-a a Concursului Internațional “George Enescu” (recital) –  secțiunea Vioară

Duminică 18 Septembrie

Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

9.00 – 13.30

Etapa I a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Pian

Duminică 18 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

19.00

Recital STEFAN TARARA

-          câştigătorul  Concursului Internațional “George Enescu”  secţiunea Vioară, ediția 2014

            LORA EVELIN  VAKOVA-TARARA (pian)

-          câştigătoarea premiului pentru cel mai bun acompaniator din cadrul Concursului ”George Enescu” – ediția 2014 – secțiunea vioară

Program:

Bartók – Chaconne

Enescu – Sonata pentru vioară și pian, nr. 1 

Britten – Suita pentru vioară și pian, op. 6

Ernst – Fantezia Otello

Luni 19 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

19.00 – 22.30

Finala cu orchestră a Concursului Internațional “George Enescu”– secțiunea Vioară

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii “George Enescu”
Dirijor: CHRISTOPH POPPEN

Marți 20 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00

Etapa a II-a a Concursului Internațional “George Enescu”–  secțiunea Pian

Miercuri 21 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00

Etapa a II-a a Concursului Internațional “George Enescu”–  secțiunea Pian

Joi 22 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

19.00

Recital PETER DONOHOE

– membru al juriului Concursului Internațional “George Enescu” secţiunea Pian, ediția 2016

Program:

Ravel – Miroirs (complet)

Messiaen – Cantéyodjayâ

Scriabin – Sonata nr. 3 în fa diez minor op. 23

            Debussy – Trois Pieces Pour Piano (1. Masques, 2. D’un Cahier d’Esquisses, 3. L’Isle Joyeuse)

Vineri  23 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

16.00 – 21.30

Etapa a III-a a Concursului Internațional “George Enescu” (recital) –  secțiunea Pian

Sâmbătă 24 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

19.00

Recital JOSU DE SOLAUN

– câştigătorul Concursului Internațional “George Enescu” sectiunea Pian, ediția 2014

Program:

Enescu – fragmente din Suita no. 3 op. 18, Pièces Impromptues

 (IV. Burlesques, VI. Choral, VII. Carillon Nocturne)

Granados – Suita op. 11 Goyescas (Los Majos enamorados)

I. Les Compliments Galants / II. Dialogue d´amour à la prison / III. Fandango a la chandelle

IV. Le Jeune Fille et le Rossignol /V. Ballade de l´amour et de la mort /VI. Sérénade au spectre

Duminică 25 Septembrie

Sala Mare a Ateneului Român

19.00 – 22.30

Finala cu orchestră a Concursului Internațional “George Enescu” – secțiunea Pian

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii “George Enescu”
Dirijor: JOHN AXELROD

Harta
  • Ateneul Roman

    Str. Franklin, nr. 1
    010287 Bucuresti

    Strada%20Benjamin%20Franklin%2C%20Bucharest%2C%20Romania

Sponsori / Parteneri