Se incarca...

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL

„GEORGE ENESCU“

                                                   România, 30 august – 20 septembrie 2015

Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României

Director artistic: Ioan Holender

Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune

Societatea Română de Televiziune

Organizator: ARTEXIM

 

 

                                                                              PROGRAM

                                                    Seria „Concertele de la miezul nopţii“


DUMINICĂ 30.08  

Ora 22.30                                          

Ateneul Român

CORUL NAȚIONAL MADRIGAL

Dirijor: ANNA UNGUREANU

Program:  «Ars Nova şi Renaştere» de la baladele lui Guillaume Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi - program de muzica sacră şi profană

Francesco Landini – Ecco la Primavera

Guillaume de Machaut – De toutes flours

Pierre Bonnet – Francion vint l’autre jour

Claude de Sermisy – Languir me fais

Francis Pilkington – Rest, sweet nymphs

William Byrd - Missa a quarto voci-Sanctus

Thomas Tallis – O sacrum convivium

Thomas Morley – Now is the month of Maying

Heinrich Isaac – Innsbruck, ich muss dich lassen

Hans Leo Hassler – Cantate Domino

Cristobal de Morales – Pie Jesu

Tomas Luis de Victoria – O Magnum Mysterium

Jacques Arcadelt – Il bianco e dolce cigno

Roland de Lassus – Bon jour mon Coeur

Josquin Desprez – Baisez moi, ma douce amie

Constanzo Festa – Madonna, io v’amo e taccio

Giovanni Pierluigi de Palestrina – I vaghi fiori

Giovanni Pierluigi de Palestrina – Missa Papae Marcelli – Agnus Dei

Luca Marenzio – Scaldava il sol

Gesualdo da Venosa – Io tacero

Claudio Monteverdi – Quel augellin che canta

 

 

 

VINERI  04.09   

Ora 22.30                                          

Ateneul Român

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „PAULUS“

Dirijor: ROBERT KING

Solişti:

CAROLYN SAMPSON – soprană

HILARY SUMMERS – alto

JAMES GILCHRIST – tenor

DAVID WILSON–JOHNSON – bas

 

 

SÂMBĂTĂ   05.09   

Ora 22.30                                         

Ateneul Român

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Dirijor: ROBERT KING

Solişti:

CAROLYN SAMPSON – soprană

ROBIN BLAZE – contratenor

JAMES GILCHRIST – tenor

DAVID  WILSON–JOHNSON – bas

Program: Odes to St.Cecilia

Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683)

Britten –Hymn to St.Cecilia  (1942)

Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)

 

DUMINICĂ 06.09

Ora 22.30                                       

Ateneul Român

Orchestra „IL POMO D’ORO“

Dirijor: RICCARDO MINASI

Program: Leonardo Vinci – „Catone in Utica“

Solişti:

FRANCO FAGIOLI – Cesare

JUAN SANCHO – Catone

VALER SABADUS – Marzia

MARTIN MITTERRUTZNER– Fulvio

VINCE YI – Emilia

MAX EMANUEL CENCIC – Arbace

 

VINERI  11.09   

Ora 22.30                                   

Ateneul Român

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS

Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON

Solişti: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU

Program:

C.P.E. Bach – Simfonia în si minor H 661

J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042

Solistă: SARAH NEMȚANU – vioară

W.C. Bach – Simfonia în Fa Major 

J. S. Bach   Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041 
Solistă: DEBORAH NEMȚANU – vioară

C.P.E. Bach – Simfonia în Do Major H 659

J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BWV 1043
Soliste: DEBORAH NEMŢANU– vioară, SARAH NEMŢANU – vioară

 


SÂMBĂTĂ  12.09  

Ora 22.30                                        

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT

Dirijor: LAURENCE CUMMINGS

Program: Georg Friedrich Händel  – „Imnurile încoronării“

Concerto Grosso în re minor, op. 3 nr. 5

Trio Sonata în Sol Major, op. 5 nr. 4

Concertul pentru orgă în Fa Major, op. 4 nr. 4                

Concertul pentru orgă în sol minor, op. 7 nr. 5

Concerto Grosso în La Major, op. 6 nr. 11

Concerto Grosso în Si bemol Major, op. 3 nr. 2

 

 

DUMINICĂ   13.09 

Ora 22.30                                      

Ateneul Român

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT

Dirijor: IVOR BOLTON

Program: Händel – „Saul“

Solişti:

CHRSITOPHER PURVES – Saul

LUCY CROWE – Merab

SOPHIE BEVAN – Michal

PAUL APPLEBY – Jonathan

IESTYN DAVIES – David

 

 

VINERI 18.09     

Ora 22.30                                      

Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIENT MUSIC

Dirijor: RICHARD EGARR

Program:  Monteverdi  – „Il ritorno d’Ulisse in patria“

Solişti:

Poppea  –  LOUISE ALDER                                           Ottone  – IESTYN DAVIES

Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER                  Arnalta  – PAUL AGNEW

Nerone – SARAH CONNOLLY                                    Seneca  – METTHEW ROSE

Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES

 


SÂMBĂTĂ  19.09  

Ora 22.30                                         

Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIEN MUSIC

Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi  – „Încoronarea Poppeei“

Solişti:

Ulisse – IAN BOSTRIDGE                                             Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER

Peneloppe – NATHALIE STUZMANN                     Tempo/Nettuno/Antinoo – LUKAS JAKOBSKI

Minerva – ANNA PROHASKA

               

Harta
  • Ateneul Roman

    Str. Franklin, nr. 1
    010287 Bucuresti

    Strada%20Benjamin%20Franklin%2C%20Bucharest%2C%20Romania

Sponsori / Parteneri