Se incarca...

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL

„GEORGE ENESCU“

                                                   România, 30 august – 20 septembrie 2015

Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României

Director artistic: Ioan Holender

Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune

Societatea Română de Televiziune

Organizator: ARTEXIM



                                                                     PROGRAM

                                           Seria „Recitaluri şi concerte camerale“



LUNI   31.08                                                                                                

Ora 17.00                                       

Ateneul Român

THARICE VIRTUOSI

Vioară: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORIŞTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STĂNCULEASA

Violă: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA

Violoncel: STANIMIR TODOROV,  PABLO DE NAVARAN

Dirijor: LIVIU PRUNARU

Program:

Vivaldi – Concert pentru 3 viori şi orchestră de coarde în Fa Major, F.1. nr. 34.

Solişti: BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, VALENTINA SVYATLOVSKAYA 

Bridge  – „Lament“ pentru două viole

Solişti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER

Șostakovici  – Duo pentru două viori

Solişti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORISTEANU

Bruch – Andante din concertul pentru vioară, violă şi corzi în mi minor op. 88

Solişti: OLEG KASKIJV, ETTORE CAUSA

Barrière – Sonata pentru două violoncele în Sol Major

Solişti : STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVARAN

Ysaye – „Amitié“ op. 26 pentru două viori şi corzi

Solişti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA

Spohr  – Double Quartet op. 65. nr. 1

 

 

MARŢI    01.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                        

Ateneul Român

CVARTETUL „BELCEA“

Invitat: Valentin Erben (violoncel)

Program:

Schubert – Cvintet pentru 2 viori, violă și două violoncele, op.163, D956 în Do Major                                   

Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 în do diez minor    

 

                        

MIERCURI   02.09                                                                                                  

Ora 17.00                                         

Ateneul Român

SCOTTISH ENSEMBLE

Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară

Program:

Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2                                                       

Brahms – Trei Chorale  Preludii din op. 122                                                                                      

Mansourian – „Four Serious  Songs“                                                                                   

Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară

Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 în Re Major                                                

Ravel  – „Petite Symphonie “ (aranjament Rudolh Barshai)        

                                             

JOI   03.09                                                                                                                  

Ora 17.00                                            

Ateneul Român

Filarmonica George Enescu

Dirijor: PETER RUZICKA

Program:

Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4                                                                                                                         

Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră ( 2013)

Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestră 

 

 

VINERI  04.09                                                                                                                  

Ora 16.30                                         

Ateneul Român

Recital FAZIL SAY

Program

Beethoven – Sonata nr. 14 în do diez minor op. 27 / 2  „Sonata lunii“    

Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111

Chopin –  4 Nocturne

Chopin – Sonata Nr. 2 în si bemol minor op. 35    

 

                                                             

SÂMBĂTĂ 05.09   

Ora 16.30                        

Ateneul Român

Recital MURRAY PERAHIA  pian

Program: TBA



DUMINICĂ 06.09  

Ora 16.30                                       

Ateneul Român

Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“

Program:

Schubert – Sonata în Re Major, D 850 („Gasteiner“)

Schumann – Sonata nr. 1 în fa diez minor op. 11

Berg – Piano Sonata op.1

 


LUNI 07.09

Ora 17.00                                     

Ateneul Român

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN

Dirijor: TREVOR PINNOCK

Solistă: MARIA JOAO PIRES – pian

Program:

Schubert –  Uvertura în Re Major „În stil italian” D 590

Chopin – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în fa minor op. 21

Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony“

 


MARŢI  08.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                    

Ateneul Român

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN

Dirijor:TREVOR PINNOCK

Solistă: MARIA JOAO PIRES– pian

Program :

Mozart – Uvertura La clemenza di Tito KV 621

Mozart – Concertul nr.27 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 595

Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 – „Jupiter “

 

 

MIERCURI  09.09

Ora 17.00                                         

Ateneul Român

MUTTER’S VIRTUOSI

Dirijor şi solist: ANNE SOPHIE MUTTER

Program:

Mendelssohn –  Octet în Mi bemol Major op. 20

Previn – Nonet (new commission)

Vivaldi – „Il cimento dell’armonia e dell’inventione “ op. 8

                  Concertul nr. 1 în Mi Major op. 8 RV 269 ( Primăvara)

                  Concertul nr  2 în sol minor op. 8 RV 315 (Vara)

                  Concertul nr. 3 în Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna)

                  Concertul nr. 4 în fa minor op 8. RV 297 (Iarna)


 

JOI  10.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                    

Ateneul Român

NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor și solist: DMITRY SITKOVETSKY

Program:

Shchedrin – „Russian Photographs“ pentru orchestră de coarde

Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme românești de secolul XVII din codicele lui Căianu, pentru vioară și ansamblu de coarde (premieră mondială) – Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” - ediția 2001

Ceaikovski – „Souvenir d'un lieu cher“ pentru vioară şi orchestră de coarde

Șostakovici  – „String Symphony“ op.73

 

 

VINERI  11.09                                                                                                                                 

Ora 16.30                                   

Ateneul Român

KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN

Dirijor: HORIA ANDREESCU

Solist: ARCADI VOLODOS  pian

Program:

Brahms – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op.83 

Dvorak – Simfonia nr. 9 în mi minor op.95

 

 

SÂMBĂTĂ 12.09       

Ora 16.30                                          

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ BUCUREŞTI”

Dirijor: MĂDĂLIN VOICU

Solişti:  PIERRE AMOYAL  vioară

ȘTEFAN TARARA – laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2014

Program:

B. Marcelo  – Uvertura de concert pentru orchestră de coarde

Mozart – Concertone pentru două viori şi orchestră de cameră în Do Major K 190/186 E

Mozart  – Simfonia nr.40 în sol minor KV 550


Duminică 13.09

Ora 16.30                                       

Ateneul Român

„LES DISSONANCES“

Solist: DAVID GRIMAL – vioară

Program:

Debussy  – „La Mer“  L 109

Enescu –  „Caprice Roumain“ pentru vioară şi orchestră (orchestrație de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)

Beethoven  – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67


 

LUNI   14.09    

Ora 17.00                                         

„LES DISSONANCES“

Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel

Program:

Schnittke – Moz-Art à la Haydn

Enescu  – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8 

Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68

 

 

MARŢI  15.09                                                                                                                                                            

Ora 17.00                                          

Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC

Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI

Solist: DAVID GARRETT – vioară

Program:

Enescu – Balada pentru vioară şi orchestră (1895)                                                                           

Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26                                               

Ravel   Alborada del gracioso                                                                                        

Ravel – Pavană pentru o infantă defunctă             

Ravel – Bolero


 

MIERCURI  16.09                                                                                                                                                  

Ora 17.00                          

Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC

Dirijor: CRISTIAN MANDEAL

Program:

Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103

Enescu – Suita nr.3  în Re Major op. 27 („Săteasca“)  

Mahler – „Das Lied von der Erde“

Solişti:

RUXANDRA DONOSE – mezzosoprană

VINCENT WOLFSTEINER– bariton

 


JOI 17.09                                                                                                                                                       

Ora 16.30                                

MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG

Dirijor: THOMAS DAUSGAARD

Solist: DAN GRIGORE – pian

Program:

Mozart – Uvertura la „Don Giovanni“  K527                       

Mozart – Concert pentru pian şi orchestră nr. 23 în La Major KV 488 

Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major Op. 92 

 


VINERI   18.09                                                                                                                                 

Ora 16.30                                     

BASEL CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor: HEINZ HOLLIGER

Solist: ANDRÁS SCHIFF– pian

Program:

Holliger – „Meta Arca“ pentru 14 viori ( p.a.)

Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54

Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 „Scottish“

 

 

SÂMBĂTĂ 19.09 

Ora 16.30               

Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian

Program: TBA


DUMINICĂ 20.09

Ora 11.00                                         

Ateneul Român

MICHELANGELO Quartet

MIHAELA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON

Program:

Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52

Șostakovici  – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73               

Dvorak – Cvartetul nr. 12 op. 96, în Fa Major „American“



DUMINICĂ 20.09

Ora 16.30                                

Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian

Program:

Brahms  – Rapsodia în si bemol minor op. 79/1 
Schumann  – „Kreisleriana“       

Brahms  – Rapsodia în sol minor op. 79/2

Schubert  – Sonata în Si bemol Major D960

Harta
  • Ateneul Roman

    Str. Franklin, nr. 1
    010287 Bucuresti

    Strada%20Benjamin%20Franklin%2C%20Bucharest%2C%20Romania

Sponsori / Parteneri