Se incarca...

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

PROGRAM

     Seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII” 


DUMINICA, 01.09, 19:30
STAATSKAPELLE BERLIN
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Solist : RADU LUPU – pian
Program :
G. Enescu – Rapsodia romana nr. 2 in Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian si orchestra in Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 in Mi Bemol Major op. 63


LUNI, 02.09, 19:30
STAATSKAPELLE BERLIN
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Program :
W. A. Mozart - Concertul pentru doua piane in Mi bemol Major K 365
     Solisti –  DANIEL BARENBOIM
                      RADU LUPU
                  
G. Verdi – "Quattro pezzi sacri" (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
     Cu participarea CORULUI  FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
     Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER

 


MARŢI, 03.09, 19:30
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor : MANFRED HONECK
Solist : YUJA WANG – pian
Program :
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Si bemol minor op. 23 
D. Sostakovici – Simfonia nr. 5 in Re minor op. 47


MIERCURI, 04.09, 17:00
NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA
Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV
Solist :  SERGEY DOGADIN – vioara
Program :
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestra op. 27 "Sateasca" 
E. Chausson – Poemul pentru vioara si orchestra op. 25
C. Saint-Saëns – Introducere si Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 in Re minor op. 13

 

JOI, 05.09, 19:30
ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor : PAAVO JÄRVI
Program :
H. Berlioz – Uvertura la "Le Corsaire" H 101
B. Britten – Concertul pentru vioara si orchestra in Re minor op. 15
     Solista : VILDE FRANG – vioara
C. Saint-Saens – Simfonia nr. 3 cu orga în Do minor op. 78
     Solist :  THIERRY ESCAICH – orga

 


VINERI, 06.09, 19:30
ORCHESTRE DE PARIS
Dirijor : PAAVO JÄRVI
Program :
G. Enescu – Simfonia nr. 1 in Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 in Si bemol Major op. 100

 


SAMBATA, 07.09, 19:30
CORUL si ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
Dirijor : BERTRAND DE BILLY
Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER
Program :
A. Schönberg – Gurre-Lieder
Distributia :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narator – MARCEL IUREŞ


DUMINICA, 08.09, 19:30
ORCHESTRA ROMANA DE TINERET
Dirijor : LAWRENCE FOSTER
Program :
D. Dediu – Frenesia pentru orchestra op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioara, violoncel si orchestra in La minor op. 102
     Solisti : PINCHAS ZUKERMAN – vioara
                  AMANDA  FORSYTH – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante defunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero


LUNI, 09.09, 19:30
ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI TORINO
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Solistă : ANNA TIFU – laureata a Concursului International "George Enescu" - editia 2007
Program :
G. Enescu – Suita nr. 1 in Do Major op. 9
Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioara si orchestra (1987)
I. Stravinski – Suita pentru orchestra “Ritualul primaverii”

 
MARTI, 10.09, 19:30
ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI TORINO
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Program :
O. Respighi – Poemul simfonic "Fontane di Roma"
Cl. Debussy – "Marea", trei schite simfonice pentru orchestra
M. Ravel –  "Daphnis si Chloe" - fragmente din baletul in trei parti
                     imaginat de M. Fokin
 

MIERCURI, 11.09, 19:30
ORCHESTRA si CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor : ANTONIO PAPPANO
Program :
M. Ravel – "Une barque sur l’ocean" (partea a 3-a din suita "Miroirs") op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
     Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvorak – Simfonia nr. 9 in Mi minor op. 95 "Din lumea noua"

 
JOI, 12.09, 19:30
ORCHESTRA si CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor : ANTONIO PAPPANO
Program :
G. Verdi – Requiem
Solisti :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprana
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprana
JOHAN BOTHA – tenor
RENE PAPE – bas


VINERI, 13.09. 19:30
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
Solist : ANIKA VAVIC – pian
Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paste rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul pentru pian si orchestra nr. 3 in Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 in do minor WAB 101

SAMBATA, 14.09, 19:30
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
CORUL ACADMIC RADIO
Dirijor : DAN MIHAI GOIA
Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioara
Program :
J. Brahms – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor in Do Major op. 21


DUMINICA, 15.09, 19:30
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Rheingold
Distributia :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – STEFAN IGNAT
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
Woglinde – JULIA BORCHERT


LUNI, 16.09, 18:00
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Walküre
Distributia :
Sigmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA  LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN


MARTI, 17.09,19:30
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel
Program :
G. Enescu – Simfonia concertanta pentru violoncel si orchestra in la minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 in Re Major


MIERCURI, 18.09,19:30
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : KATIA si MARIELLE LABEQUE – pian
Program :
M. Ravel – Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru doua piane in Re minor FP 61
C. Franck – Simfonia in Re minor

 
JOI, 19.09, 17:00
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Siegfried
Distributia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – STEFAN IGNAT
Fafner – SORIN COLIBAN
Erda – MARIA RADNER
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER


VINERI, 20.09, 19:30
ORCHESTRA NATIONALA RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor : JAMES JUDD
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU
Program :
B. Britten – War Requiem op. 66
Solisti :
MICHAELA KAUNE – soprana
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN ERÖD – bariton


SAMBATA, 21.09, 19:30
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : EMANUEL AX – pian
Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in Do minor op. 37
R. Strauss – O viata de erou op. 40


DUMINICA, 22.09, 11:00
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : LISA BATIASHVILI – vioara
Program :
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 in La Major op. 11,1
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioara si orchestra in Re Major op. 19
S. Prokofiev – 3 selectiuni din Suita "Romeo & Julieta" 
I. Stravinsky – Suita "Pasarea de foc" (1919)


DUMINICA, 22.09,17:00
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Amurgul zeilor
Distributia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU
Alberich – STEFAN IGNAT
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brünnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Norn 2 – ELISABETH KULMAN


LUNI, 23.09, 19:30
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : STEPHEN HOUGH – pian
Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse    
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments"

 
MARTI, 24.09, 19:30
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : JULIAN RACHLIN – vioara
Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestra in Do Major op. 20 
I. Stravinski – Concertul pentru vioara si orchestra în Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 in mi minor op. 39


MIERCURI, 25.09, 19:30
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor : MIHAIL PLETNEV
Solist : VADIM REPIN – vioara
Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioara si orchestra in sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo in Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

 
JOI, 26.09, 19:30
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER
Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major S.124 
     Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
     Solisti : ANITA HARTIG – soprana
                  BERNARDA FINK – mezzo-soprana

 
VINERI, 27.09, 19:30
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : ANDREW LITTON
Solist : ALEXANDRA DARIESCU – pian
Program :
J. Brahms – Uvertura Academica in do minor op. 80
E. Grieg – Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 16
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 "Patetica"


SAMBATA, 28.09, 19:30
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO 
Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU
Program :
G. Enescu – Capriccio pentru vioara si orchestra (orchestratie de Cornel Taranu dupa schitele compozitorului)
     Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioara
G. Mahler – Simfonia nr. 3
     Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprana

 

Harta
  • Sala Palatului

    Ion Campineanu nr. 28
    010039 Bucuresti

    Strada%20Ion%20C%C3%A2mpineanu%2C%20Bucharest%2C%20Romania

Sponsori / Parteneri