Se incarca...

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL

A„GEORGE ENESCU“

                                                   România, 30 august – 20 septembrie 2015

Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României

Director artistic: Ioan Holender

Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune

Societatea Română de Televiziune

Organizator: ARTEXIM

 

 

 

PROGRAM

Seria „Mari orchestre ale lumii“


DUMINICĂ 30.08                                                                                                                          

Ora 19.30          

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET                                 

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: KRISTJAN JÄRVI

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Solistă: SARAH CHANG – vioară

Program:

Enescu Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11                                                                                       

Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47                          

Orff Carmina Burana

Soliști:

JENNIFER O’LOUGHLIN soprană

MAX EMANUEL CENCIC tenor

LEVENTE MOLNAR bariton

 

 

LUNI 31.08

Ora 20.00                                          

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :

Enescu – „Vox Maris“ op. 31                                                                                                     

Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major                                                                                                      

Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor

 

 

MARTI 01.09

Ora 20.00     

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :

Enescu – „Vox Maris“ op. 31                                                                                                     

Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major                                                                                                      

Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor

 

 

MIERCURI 02.09

Ora 19.30                                           

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

CORUL ACADEMIC RADIO

CORUL DE COPII RADIO

Dirijor: CORNELIUS MEISTER

Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA

Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program: Mahler – Simfonia nr. 8

Solişti:

ERIKA SUNNEGARDH – soprană

MEAGAN MILLER – soprană

AURELIA FLORIAN VRABIE soprană

MICHAELA SELINGER alto

LILIANA CIUCA alto

STEFAN VINKE tenor

GEORGE PETEAN – bariton

SORIN COLIBAN bas

 

 

JOI 03.09

Ora 20.00                                

BERLINER PHILHARMONIKER

Dirijor:  Sir SIMON RATTLE

Program:

Britten – „Frank Bridge Variations“                                                                                        

Șostakovici  – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43                                                              

 

 

VINERI  04.09                                                                                                                  

Ora 19.30                                           

STAATSKAPELLE  DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN

Solist: YEFIM BRONFMAN – pian

Program:

Enescu Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major

Beethoven    Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37

Bruckner Simfonia Nr. 6 în La Major



SAMBATA 05.09    

Ora 19.30                              

STAATSKAPELLE  DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN

Solistă: ANJA HARTEROS

Program: 

Strauss  – „Letzte Lieder“

„Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“  – „Malven“

(Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der

Sächsischen Staatskapelle Dresden.

 

Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64 



DUMINICĂ 06.09    

Ora 19.30

SAN FRANCISCO SYMPHONY

Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS

Solistă: YUJA WANG – pian

Program :

Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101

Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

 

MARŢI 08.09    

Ora 20.00                                       

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: ION MARIN

Solist: LARS VOGT – pian

Program:

Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20

Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major

Stravinsky Suita „Pasărea de foc“ (1910)

               

 JOI 10.09    

Ora 20.00                   

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert  „In memoriam Gheorghe Halmos“

Dirijor: YURI TEMIRKANOV

Solistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian

Program:

Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32

Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

Rimsky – Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“

 

VINERI  11.09                                                                                                                                 

Ora 19.30                                            

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA

CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: YURI TEMIRKANOV

Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA

Solist: VALERY SOKOLOV – vioară laureat al Concursului internațional „George Enescu“ – 2005

Program :

Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35

Șostakovici  – Simfonia nr. 13 în si bemol minor op. 113 „Baby Yar“

Solist – ALEXANDER VINOGRADOV

 

SÂMBĂTĂ   12.09      

Ora 19.30                                        

Sala Mare a Palatului

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS

Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian

Program:

Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – după  schițele compozitorului)          

Cu participarea Corului Academic Radio

Dirijor: DAN MIHAI GOIA                                                                            

Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73

Șostakovici  – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

 

 DUMINICĂ 13.09    

Ora 19.30              

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE

Corul Academic Radio

Dirijor: DAN MIHAI GOIA

Program: Strauss – „Elektra“ (varianta concertantă)                                                                   

Solişti:

Elektra  – ELENA PANKTRATOVA – soprană       

Chrysothemis  –  ANNE SCHWANEWILMS – soprană

Klytaemnestra  – AGNES BALTSA – mezzo–soprană  

Orest  – RENE PAPE – bariton

 

 

LUNI 14.09    

Ora 20.00                              

CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: LEO HUSSAIN

Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Program: Alban Berg – „Wozzeck”

Solişti:

MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton   

EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană

NN  – Fiul Mariei

ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor

MARTIN WINKLER– Doctorul – bas

MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor

COSMIN IFRIM – Andres – tenor

MARIA JINGA – Margret – contraalto

VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas

SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton

COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor

 

MARŢI 15.09

Ora 20.00                                     

WIENER PHILHARMONIKER

Dirijor: SEMYON BYCHKOV

Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană

Program:.

Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91

Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique“         

 

MIERCURI  16.09  

Ora 20.00                            

WIENER PHILHARMONIKER

Dirijor: SEMYON BYCHKOV

Solistă: VALENTINA NAFORNITA– soprană                                                                      

Program:

Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44

Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15

Brahms  – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90  

 

 JOI  17.09    

Ora 20.00                              

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: VASILY PETRENKO

Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară

Program:

Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“             

Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82

Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13

 

VINERI 18.09 

Ora 19.30                           

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: VASILY PETRENKO

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Solist: SIMON TRPCESKI – pian

Program:

Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30                          

Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21  

 

 SÂMBĂTĂ  19.09    

Ora 19.30                                

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS

Solistă: JANINE JANSEN – vioară

Program:

Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a

Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“

 

 DUMINICĂ  20.09    

Ora 19.30                                    

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS

Program:

Brahms –Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73       

Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11  

Ravel  –  „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2

 

 

Harta
  • Sala Palatului

    Ion Campineanu nr. 28
    010039 Bucuresti

    Strada%20Ion%20C%C3%A2mpineanu%2C%20Bucharest%2C%20Romania

Sponsori / Parteneri