Festival George Enescu - MARI ORCHESTRE  - Tickets

.

There are no active performances for this event!

Event details

 "GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD"


SUNDAY, 01.09
19:30


STAATSKAPELLE BERLIN
Palace Grand Hall
Conductor : DANIEL BARENBOIM
Soloist : RADU LUPU – piano 

Programme :
G. Enescu – Romanian Rhapsody no. 2 in D Major op. 11
L. van Beethoven – Concerto no. 4 for piano and orchestra in G Major op. 58
Sir E. Elgar – Symphony no. 2 in E flat Major op. 63


MONDAY, 02.09
19:30


STAATSKAPELLE BERLIN
Palace Grand Hall
Conductor : DANIEL BARENBOIM 

Programme :
W. A. Mozart - Concerto for two pianos in E flat Major K 365
    Soloists - DANIEL BARENBOIM
                      RADU LUPU
G. Verdi – "Quattro pezzi sacri"(Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
     With the participation of  "George Enescu’s" Philharmonic Choir
     Conductor of the Choir : ION IOSIF PRUNNER

TUESDAY, 03.09
19:30


PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Palace Grand Hall
Conductor : MANFRED HONECK
Soloist : YUJA WANG – piano

Programme :
P.I. Tchaikovsky – Concerto no. 1 for piano and orchestra in b flat minor op. 23 
D. Shostakovich – Symphony no. 5 in d minor op. 47

WEDNESDAY, 04.09
17:00


NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA
Palace Grand Hall
Conductor : VLADIMIR SPIVAKOV
Soloist : SERGEY DOGADIN – violin

Programme :
G. Enescu – Suite no. 3 for orchestra op. 27 "Villageoise" 
E. Chausson – "Poème" for violin and orchestra op. 25
C. Saint-Saëns – Introduction and Rondo Capriccioso op. 28
S. Rachmaninov – Symphony no. 1 in d minor op. 13

THURSDAY, 05.09
19:30


ORCHESTRE DE PARIS
Palace Grand Hall
Conductor : PAAVO  JÄRVI

Programme :
H. Berlioz – "The Corsaire" Overture H.101
B. Britten – Concerto for violin and orchestra in d minor op. 15
     Soloist : VILDE FRANG – violin
C. Saint-Saëns – Symphony no. 3 with organ in c minor op. 78
     Soloist : THIERRY ESCAICH – organ


FRIDAY, 06.09
19:30


ORCHESTRE DE PARIS
Palace Grand Hall
Conductor : PAAVO  JARVI

Programme :
G. Enescu – Symphony no. 1 in E flat Major op. 13
S. Prokofiev – Symphony no. 5 in B flat Major op. 100


SATURDAY, 07.09
19:30


CHOIR and ORCHESTRA of the "GEORGE ENESCU" PHILHARMONIC
Palace Grand Hall
Conductor : BERTRAND DE BILLY
Conductor of the choir : IOSIF ION PRUNNER

Programme :
A. Schonberg – Gurre-Lieder

Soloists :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narrator – MARCEL IURES


SUNDAY, 08.09
19:30


YOUTH ROMANIAN ORCHESTRA
Palace Grand Hall
Conductor : LAWRENCE FOSTER

Programme :
D. Dediu – Frenesia for orchestra op. 84 (2000)
J. Brahms – The Double Concerto for violin, cello and orchestra in a minor op. 102
     Soloists : PINCHAS ZUKERMAN – violin
                     AMANDA  FORSYTH – cello
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante defunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero


MONDAY, 09.09
19:30


ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI TORINO
Palace Grand Hall
Conductor : JURAJ VALCUHA
Soloist : ANNA TIFU – winner of the "George Enescu" International Violin Competition – 2007

Programme :
G. Enescu – Suite no.1 in C Major op. 9
Philip Glass – Concerto no. 1 for violin and orchestra (1987)
I. Stravinski – Orchestral suite "The Rite of Spring"


TUESDAY, 10.09
19:30


ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI
Palace Grand Hall
Conductor : JURAJ VALCUHA

Programme :
O. Respighi – Symphonic poem "Fontane di Roma"
Cl. Debussy – "The sea", three symphonic sketches for orchestra
M. Ravel – "Daphnis and Chloe" excerpts from the ballet in three parts
                     imagined by M. Fokin



 
WEDNESDAY, 11.09
19:30


ORCHESTRA and CHOIR "DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA"
Palace Grand Hall
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Programme :
M. Ravel – "Une barque sur l’ocean" (from the Suite "Miroirs") op. 43a
G. Enescu – Symphonic poem "Vox Maris" op. 31
     Soloist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvorak – Symphony no. 9 in e minor op. 95 "From the new world"


THURSDAY, 12.09
19:30


ORCHESTRA and CHOIR "DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA"
Palace Grand Hall
Conductor : ANTONIO PAPPANO

Programme :
G. Verdi – Requiem

Soloists :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprano
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprano
JOHAN BOTHA – tenor
RENE PAPE – bass


FRIDAY, 13.09
19:30


LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Palace Grand Hall
Conductor : VLADIMIR JUROWSKY
Soloist : ANIKA VAVIC – piano

Programme :
N. Rimsky-Korsakov – Russian Easter Festival Overture op. 36
S. Prokofiev – Concerto no. 3 for piano and orchestra in C Major op. 26
A. Bruckner – Symphony no. 1 in c minor WAB 101


SATURDAY, 14.09
19:30


LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Palace Grand Hall
Conductor : VLADIMIR JUROWSKY
ACADEMIC CHOIR of The Romanian National Radio Society
Conductor of the choir : DAN MIHAI GOIA
Soloist : LEONIDAS KAVAKOS – violin 

Programme :
J. Brahms – Concerto for violin and orchestra in D Major op. 77
G. Enescu – Symphony no. 3 with choir in C Major op. 21


SUNDAY, 15.09
19:30


RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Palace Grand Hall
Conductor : MAREK JANOWSKI

Programme :
R. Wagner – Rheingold

Soloists :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU 
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – STEFAN IGNAT
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBOCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
Woglinde – JULIA BORCHERT


MONDAY, 16.09
18:00


RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Palace Grand Hall
Conductor : MAREK JANOWSKI

Programme :
R. Wagner – Walkure

Soloists :
Sigmund – TORSTEN KERL
Hunding – GUNTHER GROISSBOCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA  LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN


TUESDAY, 17.09
19:30


DIE MUNCHENER PHILHARMONIKER
Palace Grand Hall
Conductor : SEMYON BYCHKOV
Soloist : GAUTIER CAPUCON – cello

Programme :
G. Enescu – Symphonie Concertante for cello and orchestra op. 8
G. Mahler – Symphony no. 1 in D Major


WEDNESDAY, 18.09
19:30


DIE MUNCHENER PHILHARMONIKER
Palace Grand Hall
Conductor : SEMYON BYCHKOV
Soloists : KATIA and MARIELLE LABEQUE – piano

Programme :
M. Ravel – Suite for piano "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concerto for two pianos in d minor FP 61
C. Franck – Simfonia in d minor


THURSDAY, 19.09
17:00


RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Palace Grand Hall
Conductor : MAREK JANOWSKI

Programme :
R. Wagner – Sigfried

Soloists :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Fafner – SORIN COLIBAN
Erda – MARIA RADNER
Brunnhilde – CATHERINE FOSTER


FRIDAY, 20.09
19:30


NATIONAL RADIO ORCHESTRA
Palace Grand Hall
RADIO ACADEMIC CHOIR 
CHILDREN’S CHOIR of the Romanian Radio Broadcasting
Conductor : JAMES JUDD
Conductor of the choir : DAN MIHAI GOIA
Conductor of the children’s choir : VOICU POPESCU

Programme : 
B. Britten – War Requiem op. 66

Soloists :
MICHAELA KAUNE – soprano
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN EROD – baritone


SATURDAY, 21.09
19:30


ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Palace Grand Hall
Conductor : MARISS JANSONS
Soloist : EMANUEL AX – piano

Programme :
L. van Beethoven – Concerto no. 3 for piano and orchestra in c minor op. 37
R. Strauss – A Hero’s Life ("Ein Heldenleben") op. 40


SUNDAY, 22.09
11:00


ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Palace Grand Hall 
Conductor : MARISS JANSONS
Soloist : LISA BATIASHVILI – violin

Programme :
G. Enescu – Rhapsody no. 1 in A Major op. 11,1
S. Prokofiev – Concerto no. 1 for violin and orchestra in D Major op. 19
S. Prokofiev – 3 excerpts from Suite "Romeo & Juliet"
I. Stravinsky – "The Firebird" Suite (1919)


SUNDAY, 22.09
17:00


RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN
Palace Grand Hall 
Conductor : MAREK JANOWSKI

Program : 
R. Wagner – Gotterdammerung

Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU
Alberich – STEFAN IGNAT
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brunnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Norn 2 – ELISABETH KULMAN


MONDAY, 23.09
19:30


ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Palace Grand Hall 
Conductor : SAKARI ORAMO
Soloist : STEPHEN HOUGH – piano

Programme :
A. Hillborg – "Exquisite Corpse"
J. Brahms – Concerto no. 1 for piano and orchestra in d minor op. 15
C. Nielsen – Symphony no. 2 op. 16 FS 29 "The Four Temperaments" 


TUESDAY, 24.09
19:30


ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA
Palace Grand Hall 
Conductor : SAKARI ORAMO
Soloist : JULIAN RACHLIN – violin

Programme :
G. Enescu – Suite no. 2 for orchestra in C Major op. 20 
I. Stravinsky – Concerto for violin and orchestra in D Major  
J. Sibelius – Symphony no. 1 in e minor op. 39


WEDNESDAY, 25.09
19:30


RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Palace Grand Hall 
Conductor : MIHAIL PLETNEV
Soloist : VADIM REPIN – violin

Programme :
S. Prokofiev – Concerto no. 2 for violin and orchestra in g minor op. 63
P.I. Tchaikovsky – Valse-Scherzo in C Major op. 34
A. Glazunov – The Seasons op. 67


THURSDAY, 26.09
19:30


RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Palace Grand Hall
"GEORGE ENESCU" PHILHARMONIC CHOIR
Conductor : HORIA ANDREESCU
Conductorul of the choir : ION IOSIF PRUNNER

Programme :
Fr. Liszt - Concerto no. 1 for piano and orchestra in E flat Major S.124 
     Soloist : BORIS BEREZOVSKY – piano
G. Mahler – Symphony no. 2 "Resurrection Symphony"
     Soloists : ANITA HARTIG – soprano
                     BERNARDA FINK – mezzo-soprano


FRIDAY, 27.09
19:30


ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Palace Grand Hall
Conductor : ANDREW LITTON
Soloist : ALEXANDRA DARIESCU– piano

Programme :
J. Brahms – Academic Festival Overture in c minor op. 80
E. Grieg – Concerto for piano and orchestra in a minor op. 16 
P.I. Tchaikovsky – Symphony no. 6 in b minor op. 74 "Pathetique"


SATURDAY, 28.09
19:30


ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Palace Grand Hall
RADIO ACADEMIC CHOIR
CHILDREN CHOIR OF THE ROMANIAN RADIO SOCIETY
Conductor : CRISTIAN MANDEAL 
Conductor of the choir : DAN MIHAI GOIA
Conductor of the children choir : VOICU POPESCU
Programme :
G. Enescu – Capriccio for violin and orchestra (orchestration by Cornel Ţăranu, after composer’s notes)
     Soloist : DMITRY  SITKOVETSKY – violin
G. Mahler – Symphony no. 3
     Soloist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprano