Abonament tip A - Mari orchestre - Bilete

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL

„GEORGE ENESCU“

                                                   România, 30 august – 20 septembrie 2015

Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României

Director artistic: Ioan Holender

Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune

Societatea Română de Televiziune

Organizator: ARTEXIM

 

 

PREŢUL ABONAMENTELOR

 

Pentru ediția 2015, organizatorii au pregătit, pe lângă deja familiarele abonamente valabile pentru toate concertele dintr-o anumită serie, și două abonamente speciale, valabile pentru jumătate din concertele cuprinse în seria MARI ORCHESTRE ALE LUMII, de la Sala Mare a Palatului. Aceste abonamente, denumite A1 și A2, permit fiecare accesul la 11 concerte. Listele ce conțin concertele cuprinse în abonamentele A1 și A2 le regăsiți mai jos. Vă rugăm să consultați cu atenție aceste liste și să alegeți exact tipul de abonament dorit, preschimbarea acestora nefiind posibilă după achiziționare!

De asemenea, abonamentele A, A1 și A2 au o categorie de preț specială, dedicată elevilor, studenților și pensionarilor! Astfel, nu va mai exista un tip de abonament separat pentru pensionari, elevi și studenți, ci prețurile reduse vor fi prezentate în cadrul abonamentelor generale, în acest fel pensionarii, elevii și studenții putând beneficia de reduceri atât pentru abonamentul întreg, cât și pentru jumătățile tip A1 și A2.

 

a. Abonament — TIP A— valabil pentru toate concertele din seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII” de la Sala Mare a Palatului

  • Categ. I            2200 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a       1700 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a III-a      1300 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a IV-a    1000 RON (inclusiv TM )
  • Categoria Pensionari, Elevi, Studenți                       750 RON (inclusiv TM)

 

b. Abonament — TIP A1— valabil pentru 11 concerte din seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII”de la Sala Mare a Palatului. Aceste 11 concerte sunt:

  1. Duminică, 30 august, ora 19.30 - ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET / Corul Filarmonicii George Enescu / Järvi / Prunner/ Chang
  2. Marți, 01septembrie, ora 19.30 - Israel Philharmonic / Corul Filarmonicii George Enescu / Mehta / Prunner / Budoiu
  3. Vineri, 04 septembrie, ora 19.30 - Staatskapelle Dresden / Thielemann / Bronfman
  4. Duminică, 06 septembrie, ora 19.30 - San Francisco Symphony / Thielson Thomas / Wang
  5. Marți, 08 septembrie, ora 19.30 – London Symphony Orchestra / Marin / Vogt
  6. Joi, 10 septembrie, ora 19.30 - Sankt Petersburg / Temirkanov / Leonkaja
  7. Sâmbătă, 12 septembrie, ora 19.30 - Opera din München / Corul Academic Radio / Goia
  8. Luni, 14 septembrie, ora 19.30 - Corul si Orchestra Filarmonicii “George Enescu” / Hussain / Prunner
  9. Miercuri, 16 septembrie, ora 19.30 - Wiener Philharmoniker / Bychkov / Nafornita
  10. Vineri, 18 septembrie, ora 19.30 - Royal Liverpool / Petrenko / Corul Filarmonicii George Enescu / Prunner
  11. Duminică, 20 septembrie, ora 19.30 – Concertgebouw / Nelsons

 

  • Categ. I            1250 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a       1000 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a III-a      750 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a IV-a    550 RON (inclusiv TM )
  • Categoria Pensionari, Elevi, Studenți                       350 RON (inclusiv TM)

 

b. Abonament — TIP A2— valabil pentru 11 concerte din seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII”de la Sala Mare a Palatului. Aceste 11 concerte sunt:

  1. Luni, 31 septembrie, ora 19.30 - Israel Philharmonic / Mehta
  2. Miercuri, 02 septembrie, ora 19.30 - Orchestra Națională Radio / Corul Academic/ Cornelius Meister / Goia
  3. Joi , 03 septembrie, ora 19.30 - Berliner Philharmoniker /Rattle
  4. Sâmbătă, 05 septembrie, ora 19.30 - Staatskapelle Dresden / Thielemann / Harteros
  5. Luni, 07 septembrie, ora 19.30 - San Francisco Symphony / Thielson Thomas
  6. Miercuri, 09 septembrie, ora 19.30 - LSO / Marin / Renaud & Gautier Capucon
  7. Vineri, 11 septembrie, ora 19.30 - Sankt Petersburg / Corul Academic Radio / Temirkanov / Goia / Sokolov / Vinogradov
  8. Duminică, 13 septembrie, ora 19.30 - Opera din München / Weigle / Corul Academic Radio
  9. Marți, 15 septembrie, ora 19.30 - Wiener Philharmoniker / Byshkov / Kulman
  10. Joi, 17 septembrie, ora 19.30 - Royal Liverpool / Corul Filarmonicii George Enescu / Petrenko / Alexandru Tomescu
  11. Sâmbătă, 19 septembrie, ora 19.30 - Concertgebouw / Nelsons / Jeanine Jansen

 

  • Categ. I            1250 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a II-a       1000 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a III-a      750 RON (inclusiv TM )
  • Categ. a IV-a    550 RON (inclusiv TM )
  • Categoria Pensionari, Elevi, Studenți                       350 RON (inclusiv TM)

 

 

PROGRAM

Seria „Mari orchestre ale lumii“


DUMINICĂ 30.08                                                                                                                          

Ora 19.30          

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET                                 

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: KRISTJAN JÄRVI

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Solistă: SARAH CHANG – vioară

Program:

Enescu Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11                                                                                       

Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47                          

Orff Carmina Burana

Soliști:

JENNIFER O’LOUGHLIN soprană

MAX EMANUEL CENCIC tenor

LEVENTE MOLNAR bariton

 

 

LUNI 31.08

Ora 20.00                                          

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :

Enescu – „Vox Maris“ op. 31                                                                                                     

Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major                                                                                                      

Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor

 

 

MARTI 01.09

Ora 20.00     

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :

Enescu – „Vox Maris“ op. 31                                                                                                     

Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major                                                                                                      

Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor

 

 

MIERCURI 02.09

Ora 19.30                                           

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

CORUL ACADEMIC RADIO

CORUL DE COPII RADIO

Dirijor: CORNELIUS MEISTER

Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA

Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program: Mahler – Simfonia nr. 8

Solişti:

ERIKA SUNNEGARDH – soprană

MEAGAN MILLER – soprană

AURELIA FLORIAN VRABIE soprană

MICHAELA SELINGER alto

LILIANA CIUCA alto

STEFAN VINKE tenor

GEORGE PETEAN – bariton

SORIN COLIBAN bas

 

 

JOI 03.09

Ora 20.00                                

BERLINER PHILHARMONIKER

Dirijor:  Sir SIMON RATTLE

Program:

Britten – „Frank Bridge Variations“                                                                                        

Șostakovici  – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43                                                              

 

 

VINERI  04.09                                                                                                                  

Ora 19.30                                           

STAATSKAPELLE  DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN

Solist: YEFIM BRONFMAN – pian

Program:

Enescu Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major

Beethoven    Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37

Bruckner Simfonia Nr. 6 în La Major



SAMBATA 05.09    

Ora 19.30                              

STAATSKAPELLE  DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN

Solistă: ANJA HARTEROS

Program: 

Strauss  – „Letzte Lieder“

„Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“  – „Malven“

(Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der

Sächsischen Staatskapelle Dresden.

 

Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64 



DUMINICĂ 06.09    

Ora 19.30

SAN FRANCISCO SYMPHONY

Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS

Solistă: YUJA WANG – pian

Program :

Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101

Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

 

MARŢI 08.09    

Ora 20.00                                       

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: ION MARIN

Solist: LARS VOGT – pian

Program:

Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20

Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major

Stravinsky Suita „Pasărea de foc“ (1910)

               

 JOI 10.09    

Ora 20.00                   

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert  „In memoriam Gheorghe Halmos“

Dirijor: YURI TEMIRKANOV

Solistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian

Program:

Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32

Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

Rimsky – Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“

 

VINERI  11.09                                                                                                                                 

Ora 19.30                                            

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA

CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: YURI TEMIRKANOV

Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA

Solist: VALERY SOKOLOV – vioară laureat al Concursului internațional „George Enescu“ – 2005

Program :

Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35

Șostakovici  – Simfonia nr. 13 în si bemol minor op. 113 „Baby Yar“

Solist – ALEXANDER VINOGRADOV

 

SÂMBĂTĂ   12.09      

Ora 19.30                                        

Sala Mare a Palatului

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS

Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian

Program:

Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – după  schițele compozitorului)          

Cu participarea Corului Academic Radio

Dirijor: DAN MIHAI GOIA                                                                            

Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73

Șostakovici  – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

 

 DUMINICĂ 13.09    

Ora 19.30              

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE

Corul Academic Radio

Dirijor: DAN MIHAI GOIA

Program: Strauss – „Elektra“ (varianta concertantă)                                                                   

Solişti:

Elektra  – ELENA PANKTRATOVA – soprană       

Chrysothemis  –  ANNE SCHWANEWILMS – soprană

Klytaemnestra  – AGNES BALTSA – mezzo–soprană  

Orest  – RENE PAPE – bariton

 

 

LUNI 14.09    

Ora 20.00                              

CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: LEO HUSSAIN

Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Program: Alban Berg – „Wozzeck”

Solişti:

MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton   

EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană

NN  – Fiul Mariei

ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor

MARTIN WINKLER– Doctorul – bas

MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor

COSMIN IFRIM – Andres – tenor

MARIA JINGA – Margret – contraalto

VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas

SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton

COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor

 

MARŢI 15.09

Ora 20.00                                     

WIENER PHILHARMONIKER

Dirijor: SEMYON BYCHKOV

Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană

Program:.

Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91

Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique“         

 

MIERCURI  16.09  

Ora 20.00                            

WIENER PHILHARMONIKER

Dirijor: SEMYON BYCHKOV

Solistă: VALENTINA NAFORNITA– soprană                                                                      

Program:

Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44

Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15

Brahms  – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90  

 

 JOI  17.09    

Ora 20.00                              

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: VASILY PETRENKO

Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară

Program:

Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“             

Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82

Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13

 

VINERI 18.09 

Ora 19.30                           

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: VASILY PETRENKO

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Solist: SIMON TRPCESKI – pian

Program:

Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30                          

Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21  

 

 SÂMBĂTĂ  19.09    

Ora 19.30                                

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS

Solistă: JANINE JANSEN – vioară

Program:

Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a

Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“

 

 DUMINICĂ  20.09    

Ora 19.30                                    

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS

Program:

Brahms –Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73       

Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11  

Ravel  –  „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2