Se incarca...

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

Ediția 2012 a FEST-FDR, Festivalul European al Spectacolului Timișoara - Festivalul Dramaturgiei Româneşti, organizat de Teatrul Național între 5 și 13 mai, reia într-o formă contemporană, proaspătă, o tradiție de trei decenii, cu scopul de a plasa fenomenul dramatic românesc în mișcarea teatrală europeană ca parte integrată a ei. Totodată, FEST-FDR2012, susținut de Ministerul Culturii și Patrimoniului Național, va fi o sărbătoare a orașului, o întâlnire la care au fost invitate teatrul, muzica, dansul și artele vizuale.


 

PROGRAM

FEST-FDR2012


Sâmbătă 5.05

 ora 18, Sala 2 DESCHIDEREA FESTIVALULUI

The Theatre, un spectacol de Viliam Dočolomanský, Compania Farm in the Cave

ora 21,30, Sala ORT X milimetri din Y kilometri, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Asociația Colectiv A,
Fabrica de Pensule Cluj


ora 22, Sala 2 The Theatre, un spectacol de Viliam Dočolomanský, Compania Farm in the Cave



Duminică, 6.05


ora 17, Sala 2 Frisson de Pál Frenák, Compania de dans „Pál Frenák” Paris/Budapesta
ora 17, Studio 5 Potop! Potop! Vrem gondole!, scenariu colectiv de commedia dell’arte, regia Mara
Opriș și Ionuț Caras, Facultatea de Teatru și Televiziune, Universitatea „Babeș-Bolyai”
Cluj
ora 19, Sala Mare Insula după Gellu Naum, regia Ada Milea, Teatrul Național Cluj
ora 21,30, Sala ORT Macbeth vs Macbett după W. Shakespeare / E. Ionesco, regia Petru-Silviu
Văcărescu, Facultatea de Muzică, secția Actorie, Universitatea de Vest Timișoara


Luni, 7.05


ora 17, Sala Mare Târgoviște de jucărie de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu, Teatrul Municipal
Târgoviște
ora 17, Studio 5 De veghe în lanul de secară după J.D. Salinger, regia Mara Opriș și Ionuț Caras,
Facultatea de Teatru și Televiziune, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj
ora 20, Sala 2 La răscruce de vânturi după Emily Brontë, regia Ada Lupu, Teatrul Național Cluj
ora 21,30, Sala ORT Jocuri în curtea din spate după Edna Mazya, regia Bobi Pricop, UNATC București


Marți, 8.05


ora 17, Sala 2 Zero decibeli de Mona Bozdog și Ioana Păun, regia Ioana Păun, Teatrul Mic București
ora 19, Sala Mare Natură moartă cu nepot obez de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt, Teatrul Odeon
București
ora 21, Studio 5 Yes, we can’t, un spectacol de Daniel Popa, Teatrul Luni de la Green Hours
ora 21,30, Sala ORT ROGVAIV, un spectacol de Bogdan Georgescu, Teatrul Spălătorie Chișinău
ora 22, Pța Victoriei Arca, Teatrul Osmego Dnia (Polonia)


Miercuri, 9.05


ora 17, Studio 5 Fără sprijin, Teatrul Luni de la Green Hours & Ofensiva Generozității
ora 19, Sala Mare Fata din curcubeu, un spectacol de Lia Bugnar, Teatrul Național București
ora 21, Sala 2 Othello și preaiubita lui Desdemona după W. Shakespeare, regia Mihai Măniuțiu,
Studio M Sfântu Gheorghe
ora 22, Pța Victoriei Arca, Teatrul Osmego Dnia (Polonia)


Joi, 10.05


ora 17, Sala 2 În aer de Alexandra Pâzgu, regia m.chris.nedeea, Teatrul Național Timișoara
ora 18, Parcul Civic Bucătarii buclucași, regia Piotr Chlipalski, Teatrul Feta (Polonia)
ora 19, Sala Mare Inventatorul iubirii după Gherasim Luca, Teatrul de Artă Deva
ora 21, Studio 5 Decalogul după Hess de Alina Nelega, regia Tapasztö Ernő, Aradi Kamarszinház


Vineri, 11.05


ora 17, Studio 5 Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia Jiří Trnka, Teatrul Orășenesc Děčín,
spectacol propus de Institutul Cultural Român Praga
ora 18, Parcul Civic Firul Ariadnei, regia Elwira Twardowska, Teatrul Feta (Polonia)
ora 19, Sala 2 Crapul de Masayuki Moriyama / Stația de autobuz de Den Fujita, regia Den Fujita,
Teatrul 1980 (Japonia)
ora 22, Pța Victoriei A+Lucruri pe care nu ți le-am spus niciodată, regia Inés Boza, Teatrul Senza Tempo
(Spania)


Sâmbătă, 12.05


ora 19, Sala Mare Orchestra Titanic de Hristo Boytchev, regia Alexander Hausvater, Teatrul Clasic „Ioan
Slavici” Arad
ora 21, Sala 2 Duet, spectacol de Sergiu Matiș și Vlaicu Golcea
ora 22, Pța Victoriei A+Lucruri pe care nu ți le-am spus niciodată, regia Inés Boza, Teatrul Senza Tempo
(Spania)


Duminică, 13.05

ora 17, Studio 5 Tres de Miguel-Ange, regia Rémy Cotta (Franța)
ora 19, Sala 2 Capra cu trei iezi după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT București
ora 21, Sala Mare GALA PREMIILOR FDR


ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI
O furtună după W. Shakespeare, regia Silviu Purcărete, Teatrul Național Craiova