Festival George Enescu - MARI ORCHESTRE  - Bilete

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL


A„GEORGE ENESCU“


                                                   România, 30 august – 20 septembrie 2015


Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României


Director artistic: Ioan Holender


Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional


Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune


Societatea Română de Televiziune


Organizator: ARTEXIM


 


 


 


PROGRAM


Seria „Mari orchestre ale lumii“





DUMINICĂ 30.08                                                                                                                          



Ora 19.30          


ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET                                 


CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“


Dirijor: KRISTJAN JÄRVI


Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER


Solistă: SARAH CHANG – vioară


Program:


Enescu Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11                                                                                       


Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47                          


Orff Carmina Burana


Soliști:


JENNIFER O’LOUGHLIN soprană


MAX EMANUEL CENCIC tenor


LEVENTE MOLNAR bariton


 


 


LUNI 31.08


Ora 20.00                                          


ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA


CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”


Dirijor: ZUBIN MEHTA


Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER


Program :


Enescu – „Vox Maris“ op. 31                                                                                                     


Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major                                                                                                      


Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor


 


 


MARTI 01.09


Ora 20.00     


ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA


CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”


Dirijor: ZUBIN MEHTA


Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER


Program :


Enescu – „Vox Maris“ op. 31                                                                                                     


Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major                                                                                                      


Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor


 


 


MIERCURI 02.09


Ora 19.30                                           


ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO


CORUL ACADEMIC RADIO


CORUL DE COPII RADIO


Dirijor: CORNELIUS MEISTER


Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA


Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU


Program: Mahler – Simfonia nr. 8


Solişti:


ERIKA SUNNEGARDH – soprană


MEAGAN MILLER – soprană


AURELIA FLORIAN VRABIE soprană


MICHAELA SELINGER alto


LILIANA CIUCA alto


STEFAN VINKE tenor


GEORGE PETEAN – bariton


SORIN COLIBAN bas


 


 


JOI 03.09


Ora 20.00                                


BERLINER PHILHARMONIKER


Dirijor:  Sir SIMON RATTLE


Program:


Britten – „Frank Bridge Variations“                                                                                        


Șostakovici  – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43                                                              


 


 



VINERI  04.09                                                                                                                  



Ora 19.30                                           


STAATSKAPELLE  DRESDEN


Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN


Solist: YEFIM BRONFMAN – pian


Program:


Enescu Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major


Beethoven    Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37


Bruckner Simfonia Nr. 6 în La Major






SAMBATA 05.09    


Ora 19.30                              


STAATSKAPELLE  DRESDEN


Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN


Solistă: ANJA HARTEROS


Program: 


Strauss  – „Letzte Lieder“


„Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“  – „Malven“


(Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der


Sächsischen Staatskapelle Dresden.


 


Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64 






DUMINICĂ 06.09    


Ora 19.30


SAN FRANCISCO SYMPHONY


Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS


Solistă: YUJA WANG – pian


Program :


Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101


Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major



 



MARŢI 08.09    


Ora 20.00                                       


LONDON SYMPHONY ORCHESTRA


Dirijor: ION MARIN


Solist: LARS VOGT – pian


Program:


Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20


Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major


Stravinsky Suita „Pasărea de foc“ (1910)


               


 JOI 10.09    


Ora 20.00                   


SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert  „In memoriam Gheorghe Halmos“


Dirijor: YURI TEMIRKANOV


Solistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian


Program:


Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32


Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18


Rimsky – Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“


 



VINERI  11.09                                                                                                                                 



Ora 19.30                                            


Sala Mare a Palatului


SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA


CORUL ACADEMIC RADIO


Dirijor: YURI TEMIRKANOV


Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA


Solist: VALERY SOKOLOV – vioară laureat al Concursului internațional „George Enescu“ – 2005


Program :


Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35


Șostakovici  – Simfonia nr. 13 în si bemol minor op. 113 „Baby Yar“


Solist – ALEXANDER VINOGRADOV


 


SÂMBĂTĂ   12.09      


Ora 19.30                                        


Sala Mare a Palatului


BAYERISCHE STAATSOPER


Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS


Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian


Program:


Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – după  schițele compozitorului)          


Cu participarea Corului Academic Radio


Dirijor: DAN MIHAI GOIA                                                                            


Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73


Șostakovici  – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47


 


 DUMINICĂ 13.09    


Ora 19.30              


BAYERISCHE STAATSOPER


Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE


Corul Academic Radio


Dirijor: DAN MIHAI GOIA


Program: Strauss – „Elektra“ (varianta concertantă)                                                                   


Solişti:


Elektra  – ELENA PANKTRATOVA – soprană       


Chrysothemis  –  ANNE SCHWANEWILMS – soprană


Klytaemnestra  – AGNES BALTSA – mezzo–soprană  


Orest  – RENE PAPE – bariton


 


 



LUNI 14.09    



Ora 20.00                              


CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“


Dirijor: LEO HUSSAIN


Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER


Program: Alban Berg – „Wozzeck”


Solişti:


MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton   


EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană


NN  – Fiul Mariei


ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor


MARTIN WINKLER– Doctorul – bas


MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor


COSMIN IFRIM – Andres – tenor


MARIA JINGA – Margret – contraalto


VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas


SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton


COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor


 



MARŢI 15.09



Ora 20.00                                     


WIENER PHILHARMONIKER


Dirijor: SEMYON BYCHKOV


Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană


Program:.


Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91


Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique“         


 



MIERCURI  16.09  



Ora 20.00                            


WIENER PHILHARMONIKER


Dirijor: SEMYON BYCHKOV


Solistă: VALENTINA NAFORNITA– soprană                                                                      


Program:


Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44


Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15


Brahms  – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90  


 


 JOI  17.09    


Ora 20.00                              


ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA


Dirijor: VASILY PETRENKO


Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară


Program:


Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“             


Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82


Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13



 


VINERI 18.09 



Ora 19.30                           


ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA


Dirijor: VASILY PETRENKO


CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”


Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER


Solist: SIMON TRPCESKI – pian


Program:


Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30                          


Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21  


 


 SÂMBĂTĂ  19.09    


Ora 19.30                                


ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM


Dirijor: ANDRIS NELSONS


Solistă: JANINE JANSEN – vioară


Program:


Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a


Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“


 


 DUMINICĂ  20.09    


Ora 19.30                                    


ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM


Dirijor: ANDRIS NELSONS


Program:


Brahms –Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73       


Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11  


Ravel  –  „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2