Se incarca...

Nu sunt spectacole active pentru acest eveniment!

Detalii eveniment

PROGRAM

     Seria “MUZICA SEC. XXI



Pentru bilete la spectacolele din Seria “MUZICA SEC. XXI  de la Sala Mica a Palatului accesati acest link: Sala Mica a Palatului




LUNI, 02.09
17:00


Ansamblul "ARCHAEUS"
Ateneul Roman
Dirijor : LIVIU DANCEANU

Program :
George Balint – Muzica pentru Archaeus
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 1, Getraumtes – fur Martella)
Stefan Niculescu – Triplum II
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 11B, Gelaut fur Gunter Bialas)
Dan Buciu – Schite pentru un autoportret
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 43A-a, Trostgesang fur Heidemarie Merkl-Baroski)
Horia Surianu – Reverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff – Strophen op. 107 (49A – Saltarello)
Javier Darias – Ucanca
Aurel Stroe – Humoreske mit zwei durchblicken zum leeren


MARTI, 03.09
17:00


FILARMONICA "BANATUL" DIN TIMISOARA
Ateneul Roman
Dirijor : MARTIN YATES
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian si orchestra (prima auditie europeana)
T. Huillet – "Ombres – tribute to Debussy"
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestra, op. 81


JOI, 05.09

17:00

FILARMONICA DE STAT "MOLDOVA" IASI
Ateneul Roman

Dirijor : LEO HUSSAIN
Solist : MARINO FORMENTI – pian

Program :
Cornel Taranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian si orchestra op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

VINERI, 06.09
13:00


"ARCADIA" STRING QUARTET
Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti

Program :
Adrian Pop – Opt bagatele pentru cvartet de coarde
Ulpiu Vlad – Pe acest pamant insorit II
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – Cvartet de coarde (prima auditie)
Sabin Pautza – Cvartetul de coarde nr. 4 "Ludus Modalis"


VINERI, 06.09
17:00

FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ
Ateneul Romsn

Dirijor : JORG WIDMANN

Program :
Ulpiu Vlad – Simfonia I "Lumina drumurilor"
J. Widmann – Concertul pentru trompeta si orchestra mica in Si bemol Major "Ad absurdum" (dedicata lui Sergei Nakariakov)
     Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompeta
J. Widmann – Misa, pentru orchestra mare
     Solisti : TEODORO ANZELLOTTI – acordeon cu claviatura
                    WILHELM BRUCK – chitara


SAMBATA, 07.09
11:00

EUROPEAN CONTEMPORARY ORCHESTRA
Sala mica a Palatului

Program :
A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.)
M. Padding – Hop – Creation ECO 2012
T. Hearne – First World – Creation ECO 2012
Fr. Narboni – Embarquement pour l’outre-la – Creation ECO 2012
P-A Charpy – Brulures – Creation ECO 2012
Liviu Danceanu – Hexaih op. 147 (p.a.)



DUMINICA, 08.09
11:00

"MINGUET" Quartet
Sala mica a Palatului

Program :
Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) "...Innenraume, Verwebungen..."
Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprana solo nr. 6 "Erinnerung und vergessen" (2008)
     Solista : SARAH MARIA SUN – soprana
Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
     Solist : JORG WIDMANN – clarinet


DUMINICA, 08.09
14:00

Ansamblul TRAIECT
Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Studioul de Opera si Multimedia

Dirijor : Sorin Lerescu
Solist : Pierre-Yves Artaud – flaut

Program :
Tiberiu Olah – “Invocatii” pentru 5 executanti
Ede Terenyi – “Traiectorie alba” pentru ansamblu
Laura Ana Manzat – “Rondo neconventional” pentru ansamblu (p.a.a.)
Anatol Vieru – “Feuerwerk”  pentru flaut, vibrafon si vioara
Elena Apostol – “Fairytale” pentru ansamblu
Sorin Lerescu – “Proportions II” pentru flaut si ansamblu instrumental


DUMINICA, 08.09
17:00

Ansamblul "PROFIL"
Ateneul Roman

Dirijor : TIBERIU SOARE

Program :
Adrian Enescu – Audio Games
Viorel Munteanu – lucrare in prima auditie
Mihai Maniceanu – lucrare in prima auditie
Adrian Iorgulescu – lucrare in prima auditie
Octavian Nemescu – lucrare in prima auditie
Tristan Murail – L’Esprit des dunes


DUMINICA, 15.09
11:00


Ansamblul HYPERION INTERNATIONAL
Sala “Mihail Jora” a Societatii Romane de Radiodifuziune

Dirijor : Ilan VOLKOV
Program :
Maya Dunietz –  crea.
Liviu Ralea –  "Periastron"  pentru ansamblu si sunete asistate de computer ( p.a.a.)
Horatiu Radulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources si ansamblu (p.a.r.) - versiune scrisa si dedicata Ansamblului Hyperion
Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu si sunete asistate de computer (p.a.r.)
Ilan Volkov/ Iancu Dumitrescu/ Andrei Kivu / Maya Dunietz/ Eran Sachs/ Yoni Silver / Haggai Fershtman/ Adam Sheflan – Intuitive Music –  pianissimo new project
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.)
Ilan Volkov/ Iancu Dumitrescu/ Andrei Kivu / Maya Dunietz/ Eran Sachs/ Yoni Silver / Haggai Fershtman/ Adam Sheflan/  –  Intuitive Music 10 – Fortissimo New Project


Ora 13.00


NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA),  EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)

Interpreteaza :
GEORGETA STOLERIU – soprana
VLAD DIMULESCU – pian
CORINA BOLOLOI – vioara
FAUSTA DIMULESCU – pian
SERBAN NICHIFOR – violoncel
Program :
“REZONANTE ENESCIENE”
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian in fa diez minor op. 24
C-tin Silvestri – Piesa de concert nr. 3 pentru pian op. 25
R. Voisey – “Lament and Sorrow” pentru violoncel si mediu electroacustic  (p.a.)
V. Petculescu – “Reverberatii” pentru violoncel solo
D. DaSilva – “Stabat” pentru violoncel solo (p.a.)
C. Chafe (USA) – “Free Motion” pentru violoncel si mediu electroacustic
P. Constantinescu –  “Cantec de adormit Mitzura”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
S. McClellan (USA)– “Acolo”, lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
M. Jora – “Ghicitoarea”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
G. Enescu – “Eu ma duc, codrul ramane”, lied pe versuri populare
M. Marbe – “Ecoul unui omagiu” pentru vioara si pian
G. Enescu – Balada pentru vioara si pian
L. Alexandra – “Quasi Cadenza” pentru vioara solo
V. Cosma – “Concerto de Berlin” pentru vioara si pian (p.a.)
M. Ciobanu – “Jurnal 99” pentru vioara si mediu electroacustic