Biletele se pun în vânzare pe 15 Aprilie la ora 10.

 

PROGRAM

     Seria “RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE”


MIERCURI, 04.09, 19:30
RADU LUPU


Ateneul Român
Recital RADU LUPU – pian

Program :
Fr. Schubert – Sonata pentru pian în La Major D 959
Fr. Schubert – Sonata pentru pian în Si bemol Major D 960

LUNI, 09.09, 17:00
WIENER AKADEMIE


Ateneul Român
Dirijor : MARTIN HASELBÖCK

Program :
"THE INFERNAL COMEDY" – O crimă melodramatică
Scenariul şi regia : Michael Sturminger
Muzica : A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc.

Narator : JOHN MALKOVICH

Solişti :
LAURA AIKIN – soprană
BERNARDA BOBRO – soprană
ALEKSANDRA ZAMOJSKA – soprană

MIERCURI, 11.09, 17:00
ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"


Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15
L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op. 19
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37


JOI, 12.09, 17:00
ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"


Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 58
L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73 "Imperialul"

VINERI, 13.09, 17:00
ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE


Ateneul Român
Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA
Solist : CLAIRE-MARIE LE GUAY – pian

Program :
J. Ibert – Bacchanale
A. Honegger – Concertino pentru pian şi orchestră H 55
M. Ravel – Concertul pentru mâna stângă în Re Major op. 82
D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestră op. 57b "Daphnis et Chloé"



SÂMBĂTĂ, 14.09, 17:00
ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE


Ateneul Român
Dirijor : CRISTIAN LUPEŞ
Solist : ALISSA MARGULIS – vioară

Program :
A. Webern – Fuga (Ricercata) la 6 voci (după J.S. Bach – Ofranda Muzicală BWV 1079/5)
B. Bartók – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră SZ112, BB 117
G. Enescu – Simfonia nr. 2 în La Major op. 17

MARŢI, 17.09, 17:00
LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA


Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN
Solist : TRULS  MØRK – violoncel

Program :
A. Dvořák – Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 104 (B 191)
A. Dvořák – Simfonia nr. 6 în Re Major op. 60 (B 112)

MIERCURI, 18.09, 17:00
LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA


Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN
Solist : FAZIL SAY – pian

Program :
G. Enescu – Issis (orchestraţie de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului)
     Cu participarea Corului de cameră "PRELUDIU" al Centrului Naţional de Artă "Tinerimea Română"
     Dirijor : VOICU ENĂCHESCU
W.A. Mozart – Concertul nr. 21 pentru pian şi orchestră în Do Major K.467
J. Haydn – Simfonia nr. 104 în Re Major H.1/104 "Londra"

VINERI, 20.09, 17:00
HESPERION XXI - LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA


Ateneul Român
Dirijor : JORDI SAVAL

Program :
La Dinastia Borgia

Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras
Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano
Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

Solişti : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor,
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich,
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

SÂMBĂTĂ, 21.09, 17:00
Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER - pian


Ateneul Român
Program :
G. Fauré – Nocturna nr. 12 în mi minor op. 107
G. Fauré – Barcarola nr. 11 în sol minor op. 105
F. Busoni – Sonatina nr. 2 BV 259    
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24,1
Cl. Debussy – La cathédrale engloutie
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru pian op. 18 “Carillon nocturne”
Cl. Debussy – 12 studii pentru pian (Caietul 2)
     (7. Pour les degrés chromatiques; 8. Pour les agreements; 9. Pour les notes répétées; 10. Pour les arpèges composes; 11. Pour les sonorités opposées; 12. Pour les accords)

LUNI, 23.09, 17:00
EVGENY KISSIN


Program :
Fr. Schubert - Sonata nr. 17 în Re Major D 850 op. 53
Al. Scriabin - Sonata nr. 2 în sol diez minor op. 19
Al. Scriabin - Studii op. 8, nr. 2 în fa diez minor, nr. 4 în Si Major, nr. 5 în Mi Major, nr. 8 în La bemol Major, nr. 9 în sol diez minor, nr. 11 în Si bemol minor, nr. 12 în re diez minor

MARŢI, 24.09, 17:00
"VIRTUOZII" din BUCUREŞTI


Ateneul Român
Dirijor : MAXIM VENGEROV

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
     Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară
                  VLAD STĂNCULEASA – vioară
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 "Turkish"
     Solist : MAXIM VENGEROV – vioară
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

MIERCURI, 25.09, 17:00
CAMERATA SALZBURG


Ateneul Român
Dirijor : LOUIS LANGRÉE
Solist : HILARY HAHN – vioară

Program :
G. Enescu – Intermezzi op. 12
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216
Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 "Jupiter"

JOI, 26.09, 17:00
Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV


Ateneul Român

Program :
Fr. Schubert – 4 improptus: op. 142  nr. 1 în fa minor, op. 142 nr. 3 în Si bemol Major, op. 90 nr. 3 în Sol bemol Major, op. 90 nr. 4 în La bemol Major
Fr. Schubert – Trio în Mi bemol Major op. 100

VINERI, 27.09, 17:00
VIOLONCELLISSIMO


Ateneul Român
Dirijor : MARIN CAZACU
Solişti : MARIN CAZACU – violoncel
              SIMINA IVAN – soprană

Program :
T. Albinoni – Adagio
S. Mercadante – Parola prima din Oratoriul "Ultimele şapte cuvinte" pentru soprană şi orchestră de violoncele                              
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 1 pentru violoncele
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 5 pentru soprană şi violoncele                                                   
J. Schrammel – Marş  
A. Dvořák – Doloroso  
C-tin Dimitrescu – Dans ţărănesc
J. Offenbach – Barcarola
J. Offenbach – Can Can
A. Piazzolla – Oblivion
A.Viloldo  – Tango "El Choclo”
A. Piazzolla – Libertango
Mozart / Mifune – Alla Turca Jazz
Murray Perahia


SÂMBĂTĂ, 28.09, 17:00
MURRAY PERAHIA


Ateneul Român
Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program :     
J. S. Bach  – Suita franceză nr. 4 în Mi bemol Major BWV 815
L. van Beethoven – Sonata nr. 23 în fa minor op. 57 “Appasionata”
R. Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26
F. Chopin – TBA
F. Chopin – Scherzo nr. 2 în Si bemol Major op. 31

 

Program Mari Orchestre

Program Enescu si Contemporanii sai

Program Spectacole de Opera si Balet

Program Concertele de la Miezul Nopti

Inapoi la lista stirilor