• DUMINICĂ                          30.08    
CONCERTUL DE DESCHIDERE
                                                                                                               
Ora 19.00
Opera Naţională din Bucureşti
Seria “Spectacole de opera şi balet”
OEDIPE de George Enescu op. 23
Coproducţie Théâtre du Capitole du Toulouse şi a Operei Naţionale din Bucuresti Corul şi orchestra Operei Naţionale din Bucureşti Regia                                     - NICOLAS JOËL
Decoruri                                 - EZIO FRIGERIO
Costume                                 - FRANCE SQUARCIAPINO Lumini                                    - VINICIO CHELI
Dirijor                                    - OLEG CAETANI
Dirijorul Corului                      - STELIAN OLARU
Solişti : 
Oedipe                         - FRANCK FERRARI              
Tiresias                        - HORIA SANDU              
Creon                           -  IONUŢ PASCU              
Păstorul                        - VALENTIN RACOVEANU                                
Marele preot                 - STEFAN SCHULLER                                 Phorbas                        - POMPEIU HĂRĂŞTEANU                         Străjerul                       - MIHNEA LAMATIC              
Thesee                         - VICENŢIU ŢĂRANU                         Laios                            - MIHAI LAZAR                        
Jocaste                        - OANA ANDRA                                
Sfinxul                          - ECATERINA ŢUŢU                              Antigona                      - CRINA ZANCU                                 Merope                        - ADRIANA ALEXANDRU                        
O femeie tebană          -  SIDONIA NICA                                                       

  •     LUNI                                      31.08
                                                                                                                                     Ora 19.00
Ateneul
Român
Seria “Creatia muzicala romaneasca contemporana”

SORIN PETRESCU

Program : 
Liana Alexandra – “Cadenza for piano”                    
Gheorghe Costinescu – “Sonata pentru pian”
                   
Adrian Mociulschi – “Kubufonie”
                   
Adrian Iorgulescu – “4 inscripţii sonore”
                   
Şerban Nichifor – “Tango for Ivar”
                   
Aurel Stroe – Sonata a III-a “en palimpsest”
 
TRIO “CONTRASTE”
       
Program :
Dana Probst – “Zicala Dobei”
                          
ioleta Dinescu – “Et pourtant c’est mieux qu’en hiver”- In memoriam Miriam Marbe
                           
George Balint – “Pe un poem de Eminescu”
                          
Nicolae Brandus – “Ostinato”
                          
Anatol Vieru – “Dubles Duos”
                          
Corneliu Dan Georgescu – “Et nunc et semper”

IONUŢ ŞTEFĂNESCU

Program : 
Eugen Wendel  - “Aulodie”
                  
Cristian Marina – “Aulodie”
                  
Adrian Enescu – “Ireversibil”
                  
Vasile Timiş – Sonata
                  
Doron Kaufman – Solo
                  
Horaţiu Radulescu – “Dizzy Divinity”
                   
Diana Rotaru – “Ritual de seducţie” pentru flaut, bandă şi balerină
                Doron Kaufman – “Kolb’mama” (in memoria lui Cristian Nemescu)


  •    MARŢI                  01.09
                                                                                                                                     Ora 19.00
Ateneul Român

Seria “Creatia muzicala romaneasca contemporana”

BIANCA ŞI REMUS MANOLEANU

Program : 
Pascal Bentoiu – Ciclul “Incandescente”                  
Valentin Timaru – 3 lieduri din ciclul “Cantece”
                   
Mihail Jora – “Răsărit” op.48 nr.1
                                            
“Izvorul” op.47 nr. 4
                  
Carmen Petra Basacopol – Ciclul “Iadul pe pamant”op. 125
                  
Adrian Pop – Ciclul “Funf Liebeslieder”
                 
Pascal Bentoiu – Ciclul “Sonete” op.8
 
ANSAMBLUL “PRO CONTEMPORANIA”

Program : 
Irinel Anghel – “Marty and Gloria”  

Mihaela Stănculescu – Vosganian - “Il Gioco degli Innocenti”  
CVARTETUL “FLORILEGIUM”

Program : 
Lucian Metianu – Cvartetul nr. 2
                        
Maia Ciobanu – “JURNAL 2008” pentru cvartet de coarde
                        
Fred Popovici – "lvbeet@op135.com" cvartetul nr. 3 cu sunete electronice
Liviu Glodeanu – Cvartetul nr. 2  
ANSAMBLUL “TRAIECT”
Program : 
Sorin Lerescu – “Eikona”
                       
Livia Teodorescu-Ciocănea – “Romulus si Remus”
 
ANSMBLUL  “devotioModerna”

Solist: DAN CAVASSI
Program : 
Cornel Ţăranu – “Responsorial III” pentru ansamblu 

Carmen Cârneci – “-embER (die Stille, ich)” pentru violoncel solo şi ansamblu
ANSAMBLUL HYPERION 
Program
Iancu Dumitrescu – “Extreme Point of Gravity” pentru ansamblu şi sunete asistate de
computer                       
Petru Teodorescu – “Super-Novae” pentru ansamblu şi sunete electronice
Costin Cazaban – “Hosanna” pentru ansamblu şi sunete asistate de computer 
Ana Maria Avram – “Athanor” pentru ansamblu şi sunete asistate de computer 



  •    MIERCURI                           02.09        
                                                                                                                            Ora 19.00
Ateneul Român

Seria “Creaţia muzicală românească contemporană”

FILARMONICA “MOLDOVA” DIN IAŞI
Dirijor :  CHRISTINA DREXEL
Solist :   VINICIU MOROIANU     
Program : 
Mihail Jora – Preludiu la “Intoarcerea din adancuri”
 
Constantin Silvestri – Toccata si Fuga
    
Miriam Marbe – Concert pentru clavecin si orchestra  
                      
Mihai Moldovan – “Scoarte”


Ora 19.00

Opera Naţională din Bucureşti

Seria “Spectacole de opera si balet”

OEDIPE
  de George Enescu op. 23
Libretul : Edmond Fleg
Coproducţie Théâtre du Capitole du Toulouse şi a Operei Naţionale din Bucureşti Corul şi orchestra Operei Naţionale din Bucureşti Regia                                     - NICOLAS JOËL
Decoruri                                - EZIO FRIGERIO
Costume                                - FRANCE SQUARCIAPINO Lumini                                   - VINICIO CHELI
 Dirijor                                    - OLEG CAETANI
Dirijorul Corului                     - STELIAN OLARU
Solişti :
Oedipe                              - STEFAN IGNAT              
Tiresias                            - HORIA SANDU              
Creon                               -  IONUŢ PASCU              
Păstorul                            - VALENTIN RACOVEANU                                
Marele preot                     - STEFAN SCHULLER                                 Phorbas                            - POMPEIU HĂRĂŞTEANU                         Străjerul                           - MIHNEA LAMATIC                         Thesee                             - VICENŢIU ŢĂRANU                         Laios                                - MIHAI LAZAR                         Jocaste                            - OANA ANDRA                                 Sfinxul                              - ECATERINA ŢUŢU                              Antigona                          - CRINA ZANCU                                 Merope                            - ADRIANA ALEXANDRU                        
O femeie tebană              -  SIDONIA NICA      


     JOI                                          03.09
                                                                                                                                    
Ora 19.00
Ateneul Român

Seria “Creaţia muzicală românească contemporană”

FILARMONICA “TRANSILVANIA” DIN CLUJ
Dirijor :                 SASCHA GOETZEL
Program : 
Sigismund Toduţă – Concertul nr. 2 pentru orchestra de coarde
 
Mihai Mitrea Celarianu – “Par ce fil d’or” pentru orchestra 

Calin Ioachimescu – Concert pentru saxofon si orchestra

Solist :  DANIEL KIENTZY                                
Theodor Grigoriu – Concert pentru vioară şi orchestră “Trinity” din ciclul
                                                        “Bizanţ după Bizanţ”
Solist :   SHERBAN LUPU     


  •     VINERI                  04.09 
                                                                                                                                   Ora 19.00
Ateneul Român

Seria “Creaţia muzicală românească contemporană”

ANSAMBLUL DE PERCUTIE “GAME”

Dirijor: ALEXANDRU MATEI            
Program:  
Tiberiu Olah – “Spaţiu şi ritm”
                            
 Liviu Dănceanu – “Luxuria”
                          
 Ştefan Niculescu – “ Solo ”
 
ANSAMBLUL “ARCHAEUS”    
  Program : 
Dan Voiculescu – “Trileme”
                         
Horia Surianu – “Syllogisme et Doute”
                        
Costin Miereanu – “Elfen Spiegel”
                        
Dumitru Capoianu – Sonata pentru violoncel solo
                        
Nicolae Teodoreanu – “Varis Variatiuni”
 
ANSAMBLUL “PROFIL”        
Program : 
Octavian Nemescu- “Spectacol pentru o clipă”
                          
Cristian Lolea – “Entropia”
                          
Doina Rotaru – “Ielele”
                          
Mihai Măniceanu – “Sus”
                         
Ulpiu Vlad – “Din sunetul pământului”
                         
Dan Dediu – “Hyperkardia II”
   

Ora 22.30

Ateneul Român
Seria “Concertele de la miezul nopţii”

CORUL ACADEMIC RADIO

Corala Bărbătească Ortodoxă "TE DEUM LAUDAMUS"

Dirijor  : DAN MIHAI GOIA  
Solişti  :  GABRIELA POPESCU - mezzosoprană
              CĂLIN  BRĂTESCU
  - tenor
Program :
S. Rahmaninov - "VECERNII"  op. 37

Veniţi să ne închinăm
Binecuvintează,suflete al meu, pre Domnul Fericit bărbatul   
Lumină lină
  
Învredniceşte-ne Doamne
  
Născătoare de Dumnezeu
  
Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu
  
Lăudaţi Numele Domnului
  
Binecuvântat eşti Doamne
  
Învierea lui Hristos văzând
  
Măreşte suflete al meu pre Domnul
  
Doxologie
  
Tropar I
  
Tropar II
  
Apărătoare Doamnă (Concert)
 


      SÂMBĂTĂ                                           05.09
                                                                                                                                    
Ora 11.00
Sala mică a Palatului

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

MARIE
HALLYNCK (cello) / CEDRIC TIBERGHIEN (pian)
Program :     
Enescu – Sonata a II-a în pentru violoncel şi  pian in Do Major op. 26
  Debussy - Sonata pentru violoncel şi  pian în re minor                                 Britten - Sonata pentru violoncel şi  pian în Do Major

Ora 17.00

Ateneul Român

Seria “Creaţia muzicală românească contemporană”

COR
CORUL DE CAMERĂ “PRELUDIU”

Dirijor: VOICU ENĂCHESCU  
Anonim (transcr. T. Moisescu)        -  Lumină din lumină
                                                         -  Văzându-te răstignit Hristoase !
Anton Pann                                      -  Tropar

Dimitrie Suceveanu                         -   Uşile Pocăinţei

Paul Constantinescu                       -   Aliluia
Marţian Negrea                              -   Psalmul 123

Alexandru Paşcanu                         -   Dimineaţa

Ştefan Popescu                                -   Fluture

Mihail Jora                                     -    Mă mieram

Tudor Jarda                                    -  Hop, Ţup, Ţup

Dan Buciu                                       -   Trei cântece româneşti
Viorel Munteanu                              -  De rerum natura Liviu Dănceanu                               -  Lili-acul Vasile Spătărelu                              - Floare albastră Gheorghe Cucu                               -  Haz de necaz     CORALA CAMERALĂ  “I.C. DANIELESCU”
Dirijor: Valentin Gruescu
Solişti: Adina Stănescu, Adrian Călinescu, Bogdan Dumitru, Eduard Stracna
La pian: Radu Paladi, Mihai Măniceanu  
Nectarie Frimu                               -  Psalm 102
Gavriil Musicescu                          -  Concertul coral nr.2 (integral, 3 părţi)
Gheorghe Cucu                             -  Doamne, Iisuse Hristoase!

Gheorghe Danga                           -  Axion
Ioan
D. Chirescu                           -  Pre Tine Te lăudăm

Valentin Gruescu                          -   Tatăl nostru

Vasile Timiş                                  -   Trei valsuri pe versuri de Mihai   Eminescu:
                                                                  “După ce atâta vreme”                                                                   “Şi dacă ramuri bat în geam”                                                                   “Adio”                                 Felicia Donceanu                          -  Păstrează Ioan Alexandrescu                        -  La joc
Irina Odăgescu                             -  Ie românească

Sigismund Toduţă                         -  Joc
Radu Paladi                                  -  Dar de nuntă  

Ora 19.00

Opera Naţională din Bucureşti

Seria “Spectacole de operă şi balet”

OTELLO
  de Giuseppe Verdi
Corul şi orchestra Operei Naţionale din Cluj
Regia                                     - MIHAI MANIUŢIU
Decoruri si costume               - VALENTIN CODOIU Lumini                                   - JENEL MOLDOVAN Dirijor                                    - MIGUEL GOMEZ - MARTINEZ
Maestrul Corului                     - VLADIMIR POPEAN
Pregătirea muzicală               – HORVATH JOZSEF
Producţia:                              - FULOP EMERIC
Solişti : 
Otello                 - FRANCO FARINA                 
Iago                               - ALBERTO GAZALE                                
Cassio  - SORIN LUPU                                
Roderigo              - FLORIN POP                                
Lodovico              - MIRCEA MOISA                                
Montano             - SIMONFI SANDOR                                
Un herald            - ALIN ANCA                                
Desdemona       - CARMEN GURBAN                                 Emilia                    - LILIANA NECIU

Ora 22.30
Ateneul Român

Seria “Concertele de la miezul nopţii”

ORCHESTRA DE CAMERA A FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
          Solist :              BORIS BROVTSYN
Program :        
Vivaldi – “Anotimpurile”            
                                               
Vivaldi - 3 simfonii pentru orchestră de coarde
 


     DUMINICĂ                                          06.09
                                                                                                                                    
Ora 11.00
Sala mică a Palatului

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

FREDRIK ULLEN - pian

Program :
Stockhausen - Piano Piece IX
   
Ligeti – Piano Etudes : 7 Galamb borong / 8 Fém
  
Messiaen- Cantéyodjayâ
  
Scriabin - Sonata nr. 3 pentru pian în fa # minor op. 23
  
Xenakis - Evryali
  
Enescu - Sonata nr. 3 pentru pian  în Re Major op. 24 
 

Ora 17.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune

GALA CONCURSULUI INTERNAŢIONAL “GEORGE ENESCU”
 

Ora 22.30
Ateneul Român
Seria “Concertele de la miezul nopţii”

IL GIARDINO ARMONICO
Dirijor  :                GIOVANNI ANTONINI
Solistă :                 MARIECLAUDE CHAPPUIS
Program :           
“Il Pianto di Maria”
Antonio Caldara -  Simphonia in si bemol  minor pentru orchestra de coarde si b.c.    Grave, Allegretto, Allegro assai (Vienna, 1724) Biagio Marini - Passacalio pentru orchestra de coarde si b.c. (Venice, 1655) Claudio Monteverdi - Pianto della Madonna sopra il Lamento d’Arianna(Venice, 1640)
Antonio Vivaldi -“Madrigalesco” concert in re  minor pentru orchestra de coarde si
     b.c. RV 129   Adagio, Allegro, Adagio, [Allegro]
Antonio Vivaldi - Sonata in mi bemol  major “Al Santo Sepolcro” pentru orchestra de
coarde si b.c. RV 130  Largo molto, Allegro ma poco
Francesco Conti                - “Sento già mancar la vita”, aria din “Il Martirio di S. Lorenzo”
     pentru  mezzo, chalumeau si orchestra de coarde  (Vienna 1724) J
ohann Georg Pisendel  - Sonata in do minor pentru orchestra de coarde si b.c.
   Largo, Allegro
Sigmund Leopold Weiss - Preludiu in mi bemol  major pentru lauta

Antonio Vivaldi - Simfonia in si bemol minor “Al Santo Sepolcro” pentru orchestra de
coarde RV 169 Adagio molto, Allegro ma poco                         
Giovanni Battista Ferrandini -“Il Pianto di Maria”, “Cantata da cantarsi dinanzi al
Santo Sepolcro” [gresit atribuita lui G.F.Handel (HWV 23) 


      LUNI                                      07.09

Ora 17.00

Ateneul Român

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

CLARA CERNAT (vioară) – THÉRÈSE DUSSAUT (pian)

Program :           
Hindemith – Sonata nr. 4  pentru viola şi pian în Fa Major op. 11
 
Enescu – Konzerstück pentru viola şi pian
                                 
Enescu - Sonata "Torso"  în la minor op. posthume, pentru vioara şi pian
Poulenc   - Sonata pentru vioară şi pian  op. 119                                 
Huillet – “Prelude"  pentru viola şi pian
                                
Ravel - "Tzigane"   pentru vioară şi pian
 


      MARŢI                  08.09
                                                                                                                                    
Ora 17.00
Ateneul Român
Seria “Concerte camerale”

CORUL  ŞI ORCHESTRA “LES ARTS FLORISSANTS”

Dirijor : WILLIAM CHRISTIE
Solişti :
Susanna : Sophie KARTHAUSER, soprană
         Joacim : Max Emanuel CENCIC, contratenor
         Chelsias : Paul GAY, bas
         Primul bătrân : William BURDEN, tenor
         Al II-lea bătrân : Alan EWING, bas
         Daniel : David DQ LEE, contratenor
         Slujitorul : Emmanuelle DE NEGRI, soprană
         Un judecător : Ludovic PROVOST, bas

Program :
Haendel – Oratoriul “Susanna” (1749)  HWV 66
Oratoriu în trei acte
Libret atribuit lui Newburgh Hamilton
 

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”
FILARMONICA “GEORGE ENESCU”
Dirijor :                  MAXIM VENGEROV
Solişti : ALEXANDRU TOMESCU – vioară, HORIA MIHAIL – pian, RAZVAN SUMA - violoncel
Program:          
Beethoven – Uvertura “Leonora III” op. 72a
                        
Beethoven – Triplul concert pentru pian, vioara, violoncel
şi orchestră în Do Major op. 56                                  
Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67
   


     MIERCURI                           09.09
    

Ora 17.00

Ateneului Român

Seria “Concerte camerale”

ISABELLE FAUST -
vioară, ALEXANDER MELNIKOV - pian
Program :           
Scriabin – “Deux Poèmes” op. 32
Scriabin – “Fantasie” op. 28
Scriabin - Sonata nr. 9 op. 68
Scriabin - Sonata nr. 2
Enescu – opusuri postume
Busoni – Sonata nr. 2  pentru vioară şi pian in mi minor op. 36a
 

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRE PHILHARMONIQUE DE RADIO FRANCE

Dirijor    :               DMITRIJ KITAJENKO
Solist     :              REMUS AZOIŢEI
Program :           
Ibert – Uvertura festivă
Enescu – « Caprice Roumain » pentru vioara si orchestra                                
Stravinski – Suita “Pasărea de foc”



     JOI                                                          10.09
                                                                                                                                    
Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

Cvartetul “FAURÉ”

Program :           
Mahler – “Q
uartettsatz”  în la minor
Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1  op. 16
Fauré    - Cvartetul nr. 1 in do minor  op. 15
 

Ora 19.30 

Sala Mare a Palatului

eria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRE PHILHARMONIQUE DE RADIO FRANCE

Dirijor    :               DMITRIJ KITAJENKO
Solist     :               RUDOLF BUCHBINDER
Program :           
Shostakovici  -  Suita de balet nr.3
Rachmaninov – Rapsodia pe o tema  de Paganini op. 43
Ceaikovski – Simfonia nr. 5 in mi minor op. 64  
 

     VINERI                  11.09
                                                                                                                                    
Ora 17.00
Ateneul Român Concert cameral
Seria “Concerte camerale”

ENGLISH CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor    : ROY GOODMAN
Solişti  : AURELIAN OCTAV POPA                              
             TEO GHEORGHIU
Program : 
Aaron Copland – Concertul pentru clarinet şi orchestra
                                  Mozart - Concertul nr. 12   pentru pian şi orchestră în La Major KV 414   Stravinski - "Apollon Musagète"  

Opera Naţională din Bucureşti   
Seria “Spectacole de operă şi balet”

MANON LESCAUT de Giacomo Puccini

Libretul : Domenico Oliva Corul şi orchestra Operei Naţionale din Bucureşti Dirijor                                    - KERI – LYNN  WILSON
Dirijorul Corului - STELIAN OLARU
Regizor:                       - ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenografie si lumini : -  CĂTĂLIN I. ARBORE 
Solişti :                
Manon  Lescaut                - DANIELA DESSI                              
Lescaut                                 - IONUT PASCU
Des Grieux                  - FABIO ARMILIATO
Geronte                       - MIHNEA LAMATIC
Edmondo                     - MIHAI LAZAR
Hangiul                        - VASILE CHISIU
Maestrul balului          - VALENTIN RACOVEANU
Un muzician                       - MARIA JINGA
Sergentul                     - DANIEL FILIPESCU
Lampagiul                            - LUCIAN CORCHIS
Comandantul               - RADU PINTILIE  

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor :  CHARLES DUTOIT            
Solist :     MARTHA ARGERICH           
Program :     
Enescu – Rapsodia I în La Major
                                
Ravel – Concertul pentru pian şi orchestră in sol
                                Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Re b Major op. 10 Mussorgski /Ravel– Tablouri dintr-o expoziţie  

Ora 22.30

Sala Mare a Ateneului Roman

Seria “Concertele de la miezul nopţii”

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

Solist şi dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS
Solişti :              
GYULA STULLER – vioara sau FRANÇOIS SOCHARD – vioară                  JULIE LAFONTAINE - vioara                                                
JOËL MAROSI - violoncel                                                    
CATEHRINE MARIE RADULESCU - violoncel                                                 DAGMANR EISE - fagot                                                    
BEAT ANDERWERT - oboi                
Program :           
Joseph Haydn: Simfonia nr. 3 în Sol Major  Hob.I: 3
                        
Simfonia concertanta in Si b Major pentru oboi, fagot, vioara,   violoncel şi   orchestră Hob.I : 105
                       
Trio pentru pian, vioară şi violoncel in fa # minor Hob.XV : 26  
                       Sonata pentru pian în si minor Hob.XVI : 32                      
Simfonia nr. 45 în fa # minor Hob.I : 45 “Les Adieux”
  


      SÂMBĂTĂ                                           12.09
                                                                                                                                    
Ora 11.00
Sala mică a Palatului

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

KELLER Quartet    
Program:       
Ligeti -  Cvartetul nr. 1 ''Métamorphoses nocturnes''                          
Enescu – Sonata nr. 3 pentru vioara si pian in la minor op. 25 “dans le
                                                            caractère populaire roumain”           
Bartók – Cvintetul cu pian  

Ora 17.00

Ateneul Român
Seria “Enescu şi contemporanii săi”

PRAGUE SINFONIA
Dirijor : CHRISTIAN BENDA
Solist : MARC LAFORET
Program :           
Martinu -"Overture"
                                               
Enescu - Intermezzo pentru orchestră  de coarde op. 12
                                Stravinsky -  Suita “Pulcinella” in do minor                                
Frank – Variatiuni simfonice pentru pian şi orchestră
                                Debussy – “Petite Suite”

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Solist :   JOSHUA BELL
Program :
Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 in do minor op. 78   - “Simfonia cu orgă”  
  
Lalo – Simfonia Spaniolă pentru vioară  şi orchestră op. 21
                           Ravel  - Suita a II-a «Daphnis si Cloe»                             
Cu participarea corului Filarmonicii “George Enescu”


Ora 22.30

Ateneul Român

Seria “Concertele de la miezul noptii”

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Pianist şi dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS            
Solisti :           
MARC – OLIVIER BROILLET - trompetă                
Program :           
Joseph Haydn: Simfonia nr. 8  în Sol Major « le Soir »
                         Concertul pentru trompeta in Mi b Major Hob. VII: I                         
Sonata pentru pian in Re Major Hob. XVI : 24
                        
imfonia nr. 67  în Fa Major Hob.I : 67
 


        DUMINICĂ                                          13.09
                                                                                                                                    
Ora 11.00
Sala mică a Palatului

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

NASH ENSEMBLE LONDON
Program :
Bartók - Duo pentru 2 viori  
                   
Enescu – Cvartet cu pian nr. 2 în re minor op. 22   
                  
Ravel   - “Berceuse sur la nom de Fauré” pentru vioră şi pian
Schoenberg  - Verklarte Nacht op. 4  pentru sextet de coarde

Ora 17.00

Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

ORCHESTRA DE CAMERA “VIRTUOZII DIN BUCUREŞTI”

“In memoriam Lord Yehudi Menuhin”
Dirijor    :               BARRY DOUGLAS
Solist     :               DANIEL HOPE
Program :           
Gorecki – Trei piese în stil vechi pentru orchestră de coarde Mendelssohn  – Concertul  pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64 
Prokofiev  - “Andante” pentru coarde
Beethoven – Concertul nr. 2  pentru pian şi orchestră în Si b Major op. 29  

Ora 19.00

Opera Naţională din Bucureşti

Seria “Spectacole de operă şi balet”
MANON LESCAUT de Giacomo Puccini
Libretul : Domenico Oliva Corul şi orchestră Operei Naţionale din Bucureşti Dirijor                                    - KERI – LYNN  WILSON
Dirijorul Corului - STELIAN OLARU
Director:                      - ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenografie şi lumini: - CĂTĂLIN I. ARBORE 
Solişti:                 
Manon  Lescaut                - DANIELA DESSI                              
Lescaut                                 - IONUT PASCU
Des Grieux                  - FABIO ARMILIATO
Geronte                       - MIHNEA LAMATIC
Edmondo                     - MIHAI LAZAR
Hangiul                       - VASILE CHISIU
Maestrul balului               - VALENTIN RACOVEANU
Un muzician                       - MARIA JINGA
Sergentul                     - DANIEL FILIPESCU
Lampagiul                            - LUCIAN CORCHIS
Comandantul               - RADU PINTILIE  

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRA DEL MAGGIO MUSICALE FIORENTINO

Dirijor    :               ROBERTO ABBADO
Program :            Enescu – Simfonia nr. 2 în La Major op. 17                                                   Mahler – Simfonia nr. 1  în Re Major   

Ora 22.30

Seria “Concertele de la miezul noptii”

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

Solist şi dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS                
Program :           
Joseph Haydn:  Simfonia nr. 83 în sol minor Hob.I : 83 «La Poule»
Concertul nr. 11  pentru pian si orchestra in Re Major Hob.XVIII : 11 Sonata pentru pian in Do Major Hob.XVI: 48 Simfonia nr.  104   în Re Major Hob.I: 104 “London” 


      LUNI                                      14.09
                                                                                                                                    
Ora 17.00
Ateneul Român
Seria “Enescu şi contemporanii”

KONSTANTIN LIFSCHITZ – pian EUGENE UGORSKI- vioară
Program :       
Enescu – Sonata I pentru vioară şi pian în Re Major  op. 2
Prokofiev – Sonata pentru vioară şi pian în Re Major                   
Ravel - “Gaspard de la nuit”
                                
Chausson – “Poème” op. 25


Ora 19.30 

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRA DEL MAGGIO MUSICALE FIORENTINO
Dirijor    :               CRISTIAN MANDEAL
Solist     :               NIKOLAI LUGANSKI
Program :
Schubert – Uvertura în stil italian în Do Major               
Beethoven - Concertul nr. 4   pentru pian şi orchestră  în Sol Major op. 58
    Strauss – “Aşa grăit-a Zarathustra” op. 30  


MARŢI                  15.09
                                                                                                                                   
Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Solist şi dirijor : MURRAY PERAHIA
Program  :          
J.C. Bach -  Simfonia concertantă in Mi b  Major 288/7                                            Dirijor: Kenneth Sillito                       
Mozart – Concertul nr. 17 pentru pian şi orchestră în Sol Major KV 453

J.S. Bach – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Re Major BWV 1054
                      Mozart – Simfonia nr. 38 în Re Major KV 504 “Praga”    

Ora 19.00

Opera Naţională din Bucureşti
Seria “Spectacole de operă şi balet”

Ceaikovski - LACUL LEBEDELOR op. 20

Baletul Operei Naţionale din Bucureşti

Coregrafia :  GEORGE IANCU
Scenografie: LUISA SPINATELLI
Lumini :  SERGIO ROSSI
Dirijor : TIBERIU SOARE
Solişti :   ........................   ...............................

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

PHILHARMONIA ORCHESTRA

Dirijor : VLADIMIR ASHKENAZY
Solist :   DAVID GERINGAS
Program :
Enescu -  Simfonia concertantă pentru violoncel  şi orchestră  în si minor op. 8 Debussy  - « Preludiu la după-amiaza unui faun »                                     Debussy – « Marea »  


MIERCURI                           16.09
                                                                                                                                   
Ora 17.00
Ateneul Român
Seria “Concerte camerale”

SAINT MARTIN IN THE FIELDS
Solist şi dirijor : MURRAY PERAHIA
Program :           
Mendelssohn – Simfonia nr. 10 pentru orchestra de coarde in si b  minor Dirijor: Kenneth Sillito Mendelssohn – Simfonia nr. 9 pentru orchestră de coarde în Do Major                                                  
Mozart – Concertul nr. 17 pentru pian şi orchestră în Sol Major KV 453           J.S. Bach – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Re Major BWV 1054                       Mozart – Simfonia nr. 38 în Re Major KV 504 “Praga”  

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului
Seria “Mari orchestre ale lumii”

PHILHARMONIA ORCHESTRA
Dirijor :                 VLADIMIR ASHKENAZY
Solist :   DAN GRIGORE
Program :
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54                                     Shostakovich – Simfonia nr. 8  în do minor op. 65  “Stalingrad”  


      JOI                                    17.09
                                                                                                              
Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

LES MUSICIENS DU LOUVRE
SALZBURGER BACHCHOR
Dirijor: MARC MINKOVSKI
Solişti :
CAMILLA TILLING – soprană                        
COLIN BALZER - tenor                        
LUCA TITTOTO - bas
Program :           
Haydn   - Oratoriul “Creaţiunea”  

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
Seria “Mari orchestre ale lumii”

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor    :               YURI TEMIRKANOV
Solist     :               HÉLÈNE GRIMAUD
Program :           
Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op.18       Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 “Patetica” 


      VINERI                  18.09
                                               

Ora 17.00

Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

Trio  LEIF OVE ANDSNES, CHRISTIAN & TANJA TETZLAFF

Program :           
Schumann  – Trio nr. 2 în Fa Major op. 80  
                       
Mozart – Trio in Mi Major KV 542

Schumann – Trio nr. 1 în re minor op. 63
 

Ora 19.00

Opera Naţională din Bucureşti  
Seria “Spectacole de operă şi balet”

MACBETH de Giuseppe Verdi

Libretul : Francesco Maria Piave (după William Shakespeare) Corul şi orchestra Operei Naţionale din Bucureşti
Dirijor                                    - IURIE FLOREA
Dirijorul Corului                - STELIAN OLARU
Mişcare scenică :             - ILEANA NICULESCU
Regizor :                         - PETRICĂ IONESCU
Solisti :             
Macbeth                          - LADO ATANELI   
Banco                          - SORIN DRANICEANU
Lady Macbeth             - IANO TAMAR
Macduff                           - TEODOR ILINCAI
Malcom                       -  LIVIU INDRICANU
Dama de companie     - CRINA ZANCU
Doctor                         - ŞTEFAN SCHULLER
Servitorul, Asasinul,   Mesagerul, Spiritul I  -  IONUT GAVRILA Fleanzio                      - ANDREW HEYDON TERINTE
Spiritul II                    -  EDGAR JABER                        
Duncano                      - GEO AUR           

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor    :               NIKOLAI ALEXEEV
Solist     :               NIKOLAJ ZNAIDER
Program :        
Enescu – Suita nr. 2  în Do Major op. 20
Ceaikovski – Concertul pentru vioară  şi orchestră în Re Major op. 35
Prokofiev – Suita “Romeo şi Julieta” (fragmente)
   

Ora 22.30
Ateneul Român
Seria “Concertele de la miezul nopţii”

WIENER KAMMERORCHESTER

Dirijor :                 HEINRICH SCHIFF
Program : 
Integrala Simfoniilor de Franz Schubert
                           
Simfonia nr. 2 in Si b Major D 125
                                    
Simfonia nr. 5 Si b Major D 485
Simfonia nr. 4 do minor D 417 «Tragica»

                                                                                           

     SÂMBĂTĂ                                           19.09                                                                                                                                     Ora 11.00
Sala mică a Palatului

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

ATOS TRIO
ANNETTE VON HEHN – vioară,
STEFAN HEINEMEYER – violoncel, THOMAS HOPPE – pian

Program :            Enescu -  Trio nr. 1 (1897)  Enescu – Trio nr. 2                                 Turina -  Trio nr. 2  op. 76                                                        Ravel - Trio în la minor

Ora 17.00

Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

BASEL CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor :                 DAVID STERN
Solistă :                 MARIA JOÃO PIRES
Program :           
Enescu – Intermezzi op. 12
Mozart – Concertul nr. 23  pentru pian şi orchestra în La Major KV 488  
Mendelssohn – Simfonia nr. 5 în Re Major  op. 107
 

Ora 19.00

Teatrul Naţional “I.L.Caragiale”  

Seria “Spectacole de operă şi balet”

BALETUL DIN MONTE CARLO
“LA BELLE”
Coregrafia   : Jean-Christophe Maillot

Muzica       : P. I. Ceaikovski

Producţia    : Ernest Pignon-Ernest

Costume     : Jérôme Kaplan

Lumini        : Dominique Drillot
 

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor    :               MARISS JANSONS
Program :        
Weber – Uvertura la “Oberon”

Haydn  – Simfonia nr. 100 în Sol Major “Militara”

Dvořák – Simfonia  nr. 8 în Sol Major op. 88
          

Ora 21.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune

“The Silk Road Ensemble with Yo-Yo Ma”
 

Ora 22.30

Ateneul Român

Seria “Concertele de la miezul nopţii”

WIENER KAMMERORCHESTER
Dirijor :                 HEINRICH SCHIFF
Program :           
Integrala Simfoniilor de Franz Schubert
Simfonia nr. 1  in Re Major D 82  
Simfonia nr. 6  in Do Major D 589
Simfonia nr. 7 in si b minor D 759 «Neterminata»  
 


      DUMINICĂ                          20.09 
                                                                                                                                  
Ora 11.00
Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor    :               MARISS JANSONS
Solist     :               JOHANNES MOSER         
Program :  
Shostakovich – Concertul nr. 1  pentru violoncel şi orchestra in  Mi b Major
                                                   op. 107    
Beethoven – Simfonia nr. 3 în Mi b Major  op. 55 ”Eroica”
 

Ora 17.00

Ateneul Român

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

ANA TIFU                                - vioară

GIUSEPPE  ANDALORO     - pian

Program:              
Frank – Sonata in La Major pentru vioara si pian
               
Enescu -  “Impresii din copilărie” op. 28
               
Debussy  - Sonata pentru vioara si pian
               
Ravel -  Sonata pentru vioara şi pian
 

Ora 19.00

Teatrul Naţional “I.L.Caragiale”

Seria “Spectacole de operă şi balet”

BALETUL DIN MONTE CARLO
“LE BELLE”
Coregrafia  : Jean-Christophe Maillot

Muzica      : P. I. Ceaikovski

Productia    : Ernest Pignon-Ernest

Costume    : Jérôme Kaplan

Lumini      : Dominique Drillot
 

Ora 21.00

Sala “Mihail Jora” a  Societăţii Române de Radiodifuziune

Seria “Teme clasice în prelucrari moderne”
 
LUCIAN BAN & NEW YORK ENESCO PROJECT 
Program :
“Enesco Re-Imagined ”
 
LUCIAN BAN  - pian

MAT MANERI  - viola

RALPH ALESSI - trompeta & corn de vanatoare

ALBRECHT MAURER - vioara

TONY MALABY  - saxofon tenor & sopran

BADAL ROY – tablas

JOHN HEBERT - contrabas

GERALD CLEAVER - tobe

Invitat din Bucuresti – CRISTIAN SOLEANU -  clarinet bass 
 

Ora 22.30

Ateneul Român

Seria “Concertele de la miezul nopţii”

WIENER KAMMERORCHESTER

Dirijor :                 HEINRICH SCHIFF
Program :           
Integrala Simfoniilor de Franz Schubert
Simfonia nr. 3  in Re Major D 200
Simfonia nr. 8  in Do Major D 944  “Marele Do Major”
   


       LUNI                                      21.09
                                                                                                                                   
Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Dirijor : LEONID GRIN
Solist :   MISCHA MAISKY
Program :           
A. Schnittke -  'Moz-art a la Haydn"
Saint-Saëns – Concertul nr. 1  pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 33
Fauré  - Elegie pentru violoncel  în do minor op. 24 
Mendelssohn - Simfonia nr. 4 în La Major op. 90  "Italiana" 
 

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor :      ASHER FISCH
Solist     :      JULIAN RACHLIN
Program :       
Berio – Sinphonia
               
Solişti : SWINGLE SINGERS
                 
Prokofiev – Concertul nr. 2  pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63  
  Ravel – “La Valse”  

ORA 21.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune

URI CAINE
 
Program : 
“Mahler and Mozart Re-imagined”
       
URI CAINE – pian

RALPH ALESSI – trompetă

CHRIS SPEED – clarinet
J
OYCE HAMMANN – vioară

MIKE FORMANEK – contrabas
J
IM BLACK - tobe
  


      MARŢI                  22.09 
                                                                                                                                  
Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Enescu şi contemporanii săi”

Cvartetul “Enescu” /  Cvartetul “Danel”

Program :           
Sostakovitch -  Cvartetul nr. 8  în do minor op. 110  (Cvartetul “Danel”),
Bartók -  Cvartetul nr. 6  (Cvartetul “Enescu”)
Enescu – Octuorul  în Do Major op. 7 (Cvartetul “Danel” şi  Cvartetul “Enescu”)
 

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRE DU CAPITOLE DE TOULOUSE
Dirijor    :               TUGAN SOKHIEV
Solist     :               NELSON FREIRE
Program :           
Brahms - Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră  in Si b Major op. 83
                                                Berlioz – Simfonia fantastică  op. 14  

ORA 21.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune
FLORIN RADUCANU & CLASSICAL TRUBADURES ORCHESTRA      Program :           
J.S. Bach – Preludiu în do minor
L. van Beethoven – Sonata “Patetica “
F. Chopin – Scherzo nr. 2

G. Enescu – Suita pentru pian
                                           


         MIERCURI                           23.09
                                                                                                                                   
Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

ROMANIAN BRASS

Dirijor    :               ADRIAN PETRESCU
Solist     :               SERGEI NAKARIAKOV
Program :           
D. Shostakovich - "Festive Overture", op. 96
                       
G.Gershwin - "Rapsody in  Blue"
                       
J.B.Arban - "The Carnival of Venice"
                       
J.S.Bach -  2 Choralvorspiele
                                     
"Jesus bleibet meine Freude", aus der Kantate BWV 147 nr. 10
 
"Wachet auf, ruft uns die Stimme" BWV 645
                          
H. Tomasi - "Fanfares Liturgiques"
                          
Annonciation (Allegro moderato)
                          
Evangile (Largo)
                          
Apocalypse (Scherzo)
                          
Procession du Vendredi-Saint (Lent)
 

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRE DU CAPITOLE DU TOULOUSE
Dirijor    :               TUGAN SOKHIEV
Solist     :               RENAUD CAPUÇON
Program :           
Enescu – Suita a III-a în Re Major op. 27   “Sateasca”
                         
Saint – Saëns – Concertul nr. 3  pentru vioară şi orchestră în si b minor op. 61
                         Stravinsky – “Le sacre du printemps”

Ora 21.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune
 SWINGLE SINGERS                                        


      JOI                                          24.09
                                                                                                                                   
Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

Recital ELISABETH LEONSKAJA
Program : 
Maurice Ravel        Valses nobles et sentimentales
                                      George Enescu       Sonata pentru pian nr. 1 in fa # minor op. 24 (1924)       Claude Debussy     Preludes – Le vent dans la plaine, La fille aux cheveux de lin (I)                                                        Feux d’artifice (II)             Frederic Chopin         Scherzo în si minor nr. 1 op. 20                       
Scherzo în si b minor nr. 2 op. 31

Scherzo în do# minor nr. 3   op. 39
                                                                Scherzo în Mi b major nr. 4 op. 54  

Ora 19.00

Opera Naţională din Bucureşti

Seria “Spectacole de operă şi balet”

CELAN – Opera în 7 scene
               
( Varianta concertanta )
Compozitor        : PETER RUZICKA
Libretul              : PETER MUSSBACH
Corul şi Orchestra Operei Naţionale din Bucureşti
Dirijor : PETER RUZICKA
Conducerea muzicală : VLAD CONTA
Maestru de cor : STELIAN OLARU
Solisti :    Celan  - la 50 de ani -  ŞTEFAN IGNAT    
Celan -  la 30 de ani –  IONUŢ PASCU
   
Celan la 10 – 12 ani -
    Christine, sotia lui  -  ROXANA BRIBAN                                        TINA MUNTEANU    
Hilde, tânara şi frumoasa nemţoaică – MADELEINE PASCU
   
Rachel, o prietenă evreică – DORINA CHEŞEI   
   
Majordomul (Ober) – HORIA SANDU
                                       
ŞTEFAN SCHULLER
    Batrânul domn / Un domn/     Un vaduv suferind de Parkinson -   RADU PINTILIE    
Un alt domn / Un prieten al lui Celan /
    Un profesor de sport -  MIHAI LAZĂR     Un intelectual/ Un huligan/ Un golănaş – VALENTIN RACOVEANU     Un evreu / Solomon / Un homosexual  - ION DIMIERU     Sperber / Un bărbat / Un domn elegant – VICENŢIU ŢĂRANU     O doamnă în vârstă / O doamnă /     Un ghid turistic / O femeie solidă – MIHAELA IŞPAN     Nina Cassian  / O profesoară “obtuză” - ADRIANA ALEXANDRU     O tânără iubită / O studentă stângace – TINA MUNTEANU                                                                    MIHAELA MOŢOC     O mamă în devenire / O gravidă antipatică – CRISTINA EREMIA  

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

SYMPHONIEORCHESTER DES BAYERISCHEN RUNDFUNKS
Dirijor    :               MARISS JANSONS
Program :           
Beethoven  -  Simfonia nr. 7 op. 92  în La Major

Wagner - Tristan und Isolde (Preludiu şi moartea Isoldei) 
 
Strauss  - Suita “Rosenkavalier”
 

Ora 21.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune

MARIAN PETRESCU TRIO                             
Program :           
“ F. Mendelssohn – “Cântec de primăvară”
 
W. A. Mozart – “Lacrimosa”
 
R.Rodgers – “My Romance”
 
W. A. Mozart – Menuet
 
J. Brahms – Simfonia nr. 3
 
A. Dovor – “Humoresca”
   

Ora 21.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune

TRIO NOVIKOV – UNT – MELVIN

Program – “Paintings on Schubert, Skriabin, Bach, Ligeti, Tchaikovski”         


VINERI                                  25.09
                                                                                                                                    
  Ora 17.00
Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

CVARTETUL “VOCES”
Invitat : VALENTIN GHEORGHIU
Program :            Schumann – Cvintetul cu pian în Mi b Major op. 44                                 Brahms – Cvintetul cu pian în fa minor   op. 34  

Ora 19.30  

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRE DE LA SUISSE ROMANDE

Dirijor : MAREK JANOWSKI
Solist :   VIVIANE HAGNER
Program :           
Brahms – Uvertura tragică în re minor op. 81
                                                Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77                                        Franck – Simfonia în re minor                                                                                                         
Ora 21.00

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune
Seria “Teme clasice în prelucrări moderne”

“BACH MEETS LOUSSIER”
BACH  COLLEGIUM  MUNCHEN
JACQUES  LOUSSIER  TRIO ( Jacques Loussier - pian, André Arpino - percutie,  Benoit Dunoyer de Segonzac – contrabas )
Dirijor si solist - FLORIAN SONNLEITNER
Program :            J
.S. Bach: Concert pentru trei viori in Re Major
Trio şi Orchestra: Concertul în re minor  BWV 1052
J. Loussier: “Gavotte în Re Major”
J. Loussier Trio: “Play Bach”
J.S. Bach: Concertul Brandenburgic Nr. 5 Re Major BWV 1050
(aranjament pentru Jazz trio şi orchestră)  

Ora 22.30

Ateneul Român

Seria “Concertele de la miezul nopţii”

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
CORUL NAŢIONAL “MADRIGAL”

Dirijor : LOUIS LANGRÉE
Dirijorul Corului : MARIN CONSTANTIN
Solişti : PETER JABLONSKI - pian
Program:            
Mozart –“Maurerische Trauermusik” KV 477
                           
Mozart –  Concertul nr. 17   pentru pian şi orchestră în Sol Major KV 453
Mozart – Missa în  do minor  KV  427
Solişti :
SANDRINE PIAU, Soprano                                                
LISA MILNES, Soprano II                                                  
EMANUEL -CRISTIAN CARAMAN, Tenor
SIMON KIRKBRIDE, Bas 


      SAMBATA                                           26.09   
                                                                                                                                
Ora 11.00
 Sala mică a Palatului
Seria “Enescu şi contemporanii săi”
ILYA GRINGOLTS – vioară ITAMAR GOLAN - pian
Program:            
Janáček – Sonata
                               
Enescu – Sonata nr. 2  pentru vioară şi pian în fa minor op. 6 

Prokofiev - 5 melodii op. 35bis
                               
Bartók - Sonata nr. 1  în do# minor op. 21  
 

Ora 17.00

Ateneul Român

Seria “Concerte camerale”

MUNCHENER PHILHARMONIKER KAMMERORCHESTRER
                 Orchestră sponsorizată de Stelian Gheorghe          
Dirijor:     LORENZ NASTURICA HERSCHCOWICI
Solist :            MARIN CAZACU
 Program :           
Respighi - Antique Dance
                       
Paul Constantinescu – Concert pentru coarde
                       
Haydn – Simfonia nr. 43 in Mi b  Major  "Mercur" 
             
Haydn – Concertul nr. 1 pentru violoncel şi orchestră in Do Major
                                                 
Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

Seria “Mari orchestre ale lumii”

ORCHESTRE DE LA SUISSE ROMANDE

Dirijor :                 MAREK JANOWSKI
Solist :   JEAN-YVES THIBAUDET
Program :           
Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9  
                                               
Liszt – Concertul nr. 2  pentru pian şi orchestră în La Major

Brahms – Simfonia nr. 2 în Re Major  op. 73
         

Seminar de muzicologie organizat de U.C.M.R si Muzeul Naţional “George Enescu”                
4 – 9 septembrie 2009
   

Concerte în PIAŢA FESTIVALULUI

Locul de desfăşurare      Piaţa Revoluţiei (între Ateneul Român – Biblioteca Universitară - Palatul Regal.


Între orele 19:00 – 20:00, în colaborare cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării, vor fi organizate concerte ale elevilor şcolilor şi liceelor de muzică, ale studenţilor de la Universitatea de Muzică din Bucureşti si de la Conservatoarele din ţară.

Recitaluri ale unor solişti şi formaţii de muzică clasică.
Între orele 20.30 – 21.30 vor fi organizate concerte şi recitaluri ale unor formaţii şi artişti profesionişti din ţară. Între orele 21.30 – 22.30 vor fi proiectate pe ecranul special instalat, filme documentare despre George Enescu, filme ale Festivalurilor George Enescu din perioada 1958 – 2007 precum şi alte filme de artă puse la dispoziţie de Televiziunea Română.      
Inapoi la lista stirilor