FESTIVALUL ŞI CONCURSUL INTERNAŢIONAL

“GEORGE ENESCU”

                                  România, 1 – 28 septembrie 2013

Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României

 

                    Biletele se pun în vânzare pe 15 Aprilie la ora 10.

 

PROGRAM

     Seria “Mari orchestre ale lumii” 


DUMINICĂ, 01.09, 19:30
STAATSKAPELLE BERLIN


Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Solist : RADU LUPU – pian

Program :
G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63



LUNI, 02.09, 19:30
STAATSKAPELLE BERLIN


Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM

Program :
W. A. Mozart - Concertul pentru douã piane în Mi bemol Major K 365
     Solişti –  DANIEL BARENBOIM
                      RADU LUPU
                  
G. Verdi – "Quattro pezzi sacri" (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
     Cu participarea CORULUI  FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
     Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER



MARŢI, 03.09, 19:30
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor : MANFRED HONECK
Solist : YUJA WANG – pian
Program :
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

MIERCURI, 04.09, 17:00
NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV
Solist :  SERGEY DOGADIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră op. 27 "Săteasca"
E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25
C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

 

JOI, 05.09, 19:30
ORCHESTRE DE PARIS


Sala Mare a Palatului
Dirijor : PAAVO JÄRVI

Program :
H. Berlioz – Uvertura la "Le Corsaire" H 101
B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
     Solistă : VILDE FRANG – vioară
C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78
     Solist :  THIERRY ESCAICH – orgă

 


VINERI, 06.09, 19:30
ORCHESTRE DE PARIS


Sala Mare a Palatului
Dirijor : PAAVO JÄRVI

Program :
G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100


SÂMBĂTĂ, 07.09, 19:30
CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”


Sala Mare a Palatului
Dirijor : BERTRAND DE BILLY
Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER

Program :
A. Schönberg – Gurre-Lieder

Distribuţia :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narator – MARCEL IUREŞ


DUMINICĂ, 08.09, 19:30
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET


Sala Mare a Palatului
Dirijor : LAWRENCE FOSTER

Program :
D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
     Solişti : PINCHAS ZUKERMAN – vioară
                  AMANDA  FORSYTH – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero

 


LUNI, 09.09, 19:30
ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI TORINO


Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Solistă : ANNA TIFU – laureată a Concursului Internaţional "George Enescu" - ediţia 2007

Program :
G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
I. Stravinski – Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

 


MARŢI, 10.09, 19:30
ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI


Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALCUHA

Program :
O. Respighi – Poemul simfonic "Fontane di Roma"
Cl. Debussy – "Marea", trei schiţe simfonice pentru orchestră
M. Ravel –  "Daphnis şi Chloe" - fragmente din baletul in trei părţi
                     imaginat de M. Fokin

 


MIERCURI, 11.09, 19:30
ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
M. Ravel – "Une barque sur l’océan" (partea a 3-a din suita "Miroirs") op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
     Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 "Din lumea nouă"

 


JOI, 12.09, 19:30
ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
G. Verdi – Requiem

Solişti :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprană
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprană
JOHAN BOTHA – tenor
RENÉ PAPE – bas


VINERI, 13.09. 19:30
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
Solist : ANIKA VAVIC – pian

Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

SÂMBĂTĂ, 14.09, 19:30
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
CORUL ACADMIC RADIO
Dirijor : DAN MIHAI GOIA
Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioară

Program :
J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21


DUMINICĂ, 15.09, 19:30
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN


Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Rheingold

Distribuţia :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
Woglinde – JULIA BORCHERT


LUNI, 16.09, 18:00
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN


Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Walküre

Distribuţia :
Sigmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA  LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN

MARŢI, 17.09,19:30
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER


Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program :
G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

MIERCURI, 18.09,19:30
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER


Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian

Program :
M. Ravel – Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
C. Franck – Simfonia în re minor

 


JOI, 19.09, 17:00
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN


Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Siegfried

Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Fafner – SORIN COLIBAN
Erda – MARIA RADNER
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER

 


VINERI, 20.09, 19:30
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO


Sala Mare a Palatului
 
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor : JAMES JUDD
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program :
B. Britten – War Requiem op. 66

Solişti :
MICHAELA KAUNE – soprană
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN ERÖD – bariton


SÂMBĂTĂ, 21.09, 19:30
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM


Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : EMANUEL AX – pian

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
R. Strauss – O viaţă de erou op. 40


DUMINICĂ, 22.09, 11:00
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM


Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : LISA BATIASHVILI – vioară

Program :
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11,1
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
S. Prokofiev – 3 selecţiuni din Suita "Romeo & Julieta"
I. Stravinsky – Suita "Pasărea de foc" (1919)


DUMINICĂ, 22.09,17:00
RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN


Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Amurgul zeilor
Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brünnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Norn 2 – ELISABETH KULMAN

LUNI, 23.09, 19:30
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : STEPHEN HOUGH – pian

Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse    
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments"

 


MARŢI, 24.09, 19:30
ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : JULIAN RACHLIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

 


MIERCURI, 25.09, 19:30
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : MIHAIL PLETNEV
Solist : VADIM REPIN – vioară

Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

 


JOI, 26.09, 19:30
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER

Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
     Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
     Solişti : ANITA HARTIG – soprană
                  BERNARDA FINK – mezzo-soprană

 


VINERI, 27.09, 19:30
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANDREW LITTON
Solist : ALEXANDRA DARIESCU – pian
Program :
J. Brahms – Uvertura Academică în do minor op. 80
E. Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 "Patetica"


SÂMBĂTĂ, 28.09, 19:30
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA


Sala Mare a Palatului
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU

Program :
G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
     Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioară
G. Mahler – Simfonia nr. 3
     Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprană

 

Program Concertele de la Miezul Nopti

Program Recitaluri si concerte Camerale

Program Enescu si Contemporanii sai

Program Spectacole de Opera si Balet

Inapoi la lista stirilor