Biletele se pun în vânzare pe 15 Aprilie la ora 10.


Program Seria de evenimente: SPECTACOLE DE OPERĂ ȘI BALET



VINERI, 06.09, 19:00
ORCHESTRA ŞI CORUL OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
"OTELLO" de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI

Distribuţia :     
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT

LUNI, 09.09, 19:00
CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Naţională Bucureşti
"OTELLO" de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI

Distribuţia :     
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT

VINERI, 13.09, 19:00
CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
"TANNHÄUSER" de Richard Wagner

Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Regizor : ŞTEFAN NEAGRĂU
Scenograf : ADRIANA URMUZESCU
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Coordonator artistic : CĂTĂLIN IONESCU ARBORE

Distribuţia :
Tannhäuser – MARIUS VLAD BUDOIU
Elisabeth – IULIA ISAEV
Venus – ANTONELA BÂRNAT
Wolfram von Eschinbach – IORDACHE BASALIC
Hermann – HORIA SANDU
Walther von der Vogelweide – JAMES LEE
Biterolf – MARIUS BOLOŞ
Heinrich der Schreiber – ANDREI LAZĂR
Reinmar von Zweter – IUSTINIAN ZETEA
Ein junger Hirt – SIMION VALENTIN
Vier Edelknaben – TANIA RUSKOVA, OANA JIANU, FLORENTINA PICUS, TAISIA TIMOTIN


LUNI, 16.09,19:00
VORTICE DANCE COMPANY

Spectacol prezentat în cadrul “Întâlnirilor JTI”


Opera Națională Bucureşti

Program :

"DRACULA"

Coproducţie : Vortice Dance Company, Opera din Macedonia
Regia şi coregrafia : Cláudia Martins, Rafael Carriço
Scenografia, videografia, sonoplastia : Rafael Carriço
Figurine : Jorge Liborio

Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho

Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini, efecte audio-visuale : Luis Paz
Muzica : Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rahmaninov, Lou Reed


JOI, 19.09, 19:00
VORTICE DANCE COMPANY

Spectacol prezentat în cadrul “Întâlnirilor JTI”

Opera Națională Bucureşti
"SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND"

Regia şi coregrafia : Cláudia Martins and Rafael Carriço
Scenografia, videografia şi sonoplastia : Rafael Carriço
Costume : Cláudia Martins
Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini şi efecte audio-visuale : Luis Paz

Muzica : Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk,
Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille Saint-Saëns, Arvo Pärt,
Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin

Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira,
Luz Bacellar, Angela Bacellar


MARŢI, 24.09, 19:00
La Follia In William Shakespeare de Gigi Căciuleanu - PREMIERA

Spectacol de teatru coregrafic prezentat în cadrul “Întâlnirilor JTI”

Teatrul Bulandra – Sala “Liviu Ciulei”
Cu participarea extraordinară a actorilor Victor Rebengiuc, Coca Bloos
Decor, Costume, Imagine - Octavian Neculai
Muzica - Paul Ilea
Designer de lumini - Alexandru Darie
Asistent Coregraf - Lelia Marcu Vladu
Asistent Décor - Vladimir Iuganu
Asistent Costume - Sorina Iuganu
Actori : Cornel Scripcaru, Adrian Ciobanu, Ioana Macaria, Marius Chivu, Camelia Maxim, Daniela Nane, Anca Androne, Rodica Lazar, Antoaneta Cojocaru, Ioana Anton
DansActori : Ramona Barbulescu, Rasmina CalbAjos, Ioana Macarie, Diana Spiridon, Ioana Marchidan, Vanda Ştefănescu, Arcadie Rusu, Cristian Nanculescu, Adrian Nou, IstvAn TegLAs Alexandru Calin, Lari Giorgescu, Ştefan Lupu
Spectacol prezentat în cadrul Programului “Bulandra per Musica” şi produs de Teatrul Bulandra şi Fundaţia Art Production


JOI, 26.09, 19:00
CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
"OEDIPE" de George Enescu
Libretul : Edmond Fleg

Dirijor : TIBERIU SOARE
Regizor : ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Coregraf : RĂZVAN MAZILU
Maestru de cor : STELIAN OLARIU

Distribuţia :
Oedipe – IONUŢ PASCU
Tiresias – HORIA SANDU
Creon – DAN INDRICĂU
Păstorul – LIVIU INDRICĂU
Marele Preot – MARIUS BOLOŞ
Phorbas – POMPEIU HĂRĂŞTEANU
Străjerul – MIHNEA LAMATIC
Teseu – ŞERBAN VASILE
Laios – HECTOR LOPEZ
Iocasta – OANA ANDRA
Sfinxul – ANDRADA IOANA ROŞU
Antigona – SIMONA NEAGU
Meropa – ANTONELA BÂRNAT

 

Program Mari Orchestre

Program Concertele de la Miezul Nopti

Program Recitaluri si concerte Camerale

Program Enescu si Contemporanii sai

 

Inapoi la lista stirilor